Teemu Pukin maajoukkueura on ohi – tällainen viimeinen peli oli
Suomi murskasi Andorran 4–0 Tampereen Tammelan stadionilla pelatussa ystävyysottelussa, joka oli samalla Teemu Pukin jäähyväisottelu maajoukkueessa.
Huuhkajien kaikkien aikojen paras maalintekijä oli viimeisessä pelissään mainiossa vireessä. Hän teki 2–0-maalin ja oli syöttäjänä Niklas Pyyhtiän 3–0-maalissa.
Pyyhtiän maaliin johtanut syöttö oli samalla Pukin maajoukkueuran viimeinen kosketus. Jacob Friis otti Pukin vaihtoon 72. minuutilla, ja hyökkääjä sai ansaitsemaansa tunnustusta kaikilla stadionilla olleilta.
Kapteenina ottelussa toiminut huuhkajalegenda riisui kapteeninnauhansa ja ojensi sen polvivammastaan toipuneelle Lukas Hradeckylle.
Tunteikasta
Pukki itki, ja niin kyynelehtivät myös huuhkajaikonin läheiset katsomossa.
Sekä Suomen että Andorran pelaajat valmennusryhmiä myöten antoivat aplodit hyökkääjälle, joka kätteli ja halasi muut suomalaiset vaihtoon tullessaan.
Ottelun jälkeen joukkuekaverit heittelivät Pukkia ilmaan. Sitten oli aika tervehtiä vaimo Kirsikka Pukkia. Tätä seurasi kävely nurmella stadionia ympäri tyttärien kanssa.
”Teemu Pukki” -huudot raikuivat Tammelan stadionilla vielä pitkään ottelun päätyttyä. Koko joukkue kerääntyi Pukin kanssa huuhkajakannattajien eteen ”Kiitos Teemu” -banderollin kanssa.
Pukki kommentoi
Pukki oli Ylellä pelin jälkeen haastattelussa kertomassa tunnelmistaan.
– Mahtava kokemus. Sain sen maalin ja voiton. Tällaisesta kokemuksesta voi olla onnellinen.
Maali tuli melkoisella tavalla, kun hyökkääjä sai pallon Andorran maalin edessä. Pukki kaatui rähmälleen ja sai pallon hieman onnekkaastikin maaliin.
– Jätin varmaan maajoukkueuran rumimman tähän viimeiseksi. Voi olla, että meni kädestäkin. Kaikki otetaan vastaan!
Lopuksi Pukki herkistyi pohtiessaan 133 maaottelun ja 43 maajoukkuemaalin matkaansa.
– Isoin kunnia jalkapalloilijana edustaa Suomea, ja että on saanut tehdä sen noin monta kertaa. Ylpeä koko matkasta. Oli vanhoja pelikavereita katsomassa, ja nuoria, toivottavasti tulevia huuhkajapelaajia, Pukki tunnelmoi.
Suomi–Andorra 4–0
18′ Oliver Antman
26′ Teemu Pukki
68′ Niklas Pyyhtiä
90+2′ Leo Walta
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ruotsalaisseura tekemässä huippuhankinnan luovin keinoin
- Euroopan pienin seura tyrkyllä pudotuspeleihin
- Glamourmalli kieltäytyi jakamasta meheviä juoruja Cristiano Ronaldosta
- Paloittelumurhaaja päästettiin ammattilaiskentille Brasiliassa
- Neymarilta iso vihjaus – ura voi päättyä pian
- Eero Markkanen: Ura jatkuu yllättävässä seurassa
- Näin Lech Poznańin valmentaja kommentoi KuPS-voittoa: ”Olemme tyytyväisiä, mutta…”
- Petteri Pennanen piti KuPSin taistelua velvoitteena – “Jokaisen pitää antaa kaikkensa”
- Miika Nuutinen: ”Pelistä tuli meille eloonjäämistaistelu”
- Otto Ruoppi: “Luotto säilyi tekemiseen vaikeasta alusta huolimatta”
- Eero Markkanen: Ura jatkuu yllättävässä seurassa
- Näin Lech Poznańin valmentaja kommentoi KuPS-voittoa: ”Olemme tyytyväisiä, mutta…”
- Neymarilta iso vihjaus – ura voi päättyä pian
- Philippe Coutinho katosi ottelusta – nyt hän rikkoi hiljaisuuden: ”Mietin pitkään, kirjoitanko tätä”
- Virallista: Veikkausliigasta tuttu Maissa Fall löysi uuden seuran
- Veikkausliigaan noussut TPS tiedotti pelaajauutisia
- Jättisensaatio viritteillä Mestarien liigassa – norjalaispelaajasta huima paljastus: ”Klæbo ei olisi olympiavoittaja nyt”
- Virallista: HJK lainasi pelaajan Tanskan pääsarjasta
- Petteri Pennanen piti KuPSin taistelua velvoitteena – “Jokaisen pitää antaa kaikkensa”
- KuPSin suuret muutokset aiheuttivat harmaita hiuksia Lech Poznańille