Fifan rauhanpalkinnon voittaja on lähellä sytyttää sodan
Fifan rauhanpalkinnon voittanut Donald Trump ja hänen neuvonantajansa eivät poissulje täysimittaisen sodan mahdollisuutta Venezuelassa. Yhdysvaltain presidentti on myöntänyt asian puhelimitse NBC Newsille (ulkoinen linkki).
Etelä-Amerikassa sijaitsevan Venezuelan presidentti Nicolás Maduro epäilee, että Yhdysvallat yrittää syöstä hänet vallasta, jotta se pääsisi käsiksi maan öljyvarantoihin. Trump kieltäytyi ottamasta kantaa väitteeseen.
– [Maduro] tietää täysin, mitä haluan. Hän tietää [sen] paremmin kuin kukaan, Trump totesi puhelussa.
NBC Newsin mukaan Trumpin myöntymys on monellakin tapaa merkittävä. Voitettuaan presidentinvaalin viime vuonna Trump oli ilmoittanut, että hän ”aikoo lopettaa sodat”. Nyt hän on hyvin lähellä käynnistää yhden niistä.
Yhdysvaltain hallinto on tähän mennessä surmannut yli sata ihmistä vähintään 28 veneiskussa Tyynellämerellä. Sen mukaan aluksia oli käytetty salakuljettamaan huumeita, mutta todisteita rikoksista se ei ole luovuttanut julkisuuteen.
Yhdysvallat on pyrkinyt saartamaan Venezuelan. Sitä ennen Trumpin hallinto oli takavarikoinut öljytankkerin Venezuelan rannikolta.
Trump sai kansainväliseltä jalkapalloliitolta, FIFAlta, rauhanpalkinnon joulukuun alussa. Nimitys otettiin nuivasti vastaan. Perusteena oli todennäköisesti liiton puheenjohtaja Gianni Infantinon liehittely pikemmin kuin todelliset meriitit.
Yhdysvaltain liittovaltion tuomari määräsi viime viikolla, että Trumpin hallinnon on vedettävä kansalliskaarti pois Los Angelesista. Trump oli ilman valtuuksia kävellyt Kalifornian oman kuvernöörin päätäntävallan yli ja mobilisoinut armeijan reserviä osavaltion suurimpaan kaupunkiin mielenosoituksia suitsimaan.
Muokattu 20.12. klo 13.50: Lisätty linkki NBC Newsin uutisartikkeliin.
LUE MYÖS:
- Portugali voitti taas, Saksa kompuroi – näin Kansojen liigassa pelattiin sunnuntaina
- Käsittämättömät murskajaiset Suomessa – ottelu päättyi 22–0
- Cristiano Ronaldo takaisin Portugalin paitaan? Yllättävä ratkaisu viritteillä
- Näin Bruno Fernandes reagoi Cristiano Ronaldon lähtöön – toivoo yhtä asiaa
- QPR vaati Glen Kamaraa poistumaan Huuhkajista
- Ville Koski lähtee Huuhkajista
- Argentiinalle erikoinen voitto – paikalle saapui eri vastustaja kuin piti
- Jacob Friisin kommentti leviää maailmalla
- Uskomaton murskatulos Kansojen liigassa: ”Hävettää”
- Albanian valmentaja antoi palaa – latasi tylyä tekstiä Huuhkajista
- Albanian valmentaja antoi palaa – latasi tylyä tekstiä Huuhkajista
- Jacob Friisin kommentti leviää maailmalla
- Tyvestä puuhun noustaan: elävän legendan poika siirtyy mutasarjoihin
- ”Ansaittu punainen kortti” – Joel Pohjanpalo esitti hyvän pointin Suomen tasoitusmaalista
- Uskomaton murskatulos Kansojen liigassa: ”Hävettää”
- Ville Koski lähtee Huuhkajista
- MTV: Tampereen Ilves saa kovan vahvistuksen
- Argentiinalle erikoinen voitto – paikalle saapui eri vastustaja kuin piti
- QPR vaati Glen Kamaraa poistumaan Huuhkajista
- Haastattelu: ”Olen harjoitellut koko ikäni” – Huuhkajien sankari pommitti kaksi vaparimaalia