Tampereen Ilves tiedottaa, että joukkueen huippupelaaja Oiva Jukkola siirtyy ulkomaille.

Tällä kaudella Huuhkajiin murtautuneen Jukkolan, 23, uusi seura on kazakstanilainen Kairat Almaty, joka on monille tuttu seura Mestarien liigasta.

Laitapelaaja oli avainasemassa tamperelaisten pronssijoukkueessa Veikkausliigassa. Jukkola teki seitsemän maalia ja alusti viisi osumaa viime kaudella.

Jukkolalla ja Ilveksellä oli sopimus tulevasta kaudesta, ja sen myötä Kairat Almaty maksaa Jukkolasta siirtokorvauksen.

Kairat Almaty on voittanut kaksi viimeisintä Kazakstanin liigan mestaruutta.

Ilveksen urheilutoimenjohtaja Iikka Miettinen kommentoi Jukkolan lähtöä tiedotteessa.

– Oiva Jukkolan pitkäjänteinen työ Ilveksessä saa palkintonsa tämän siirron myötä. “Opa” on kehittynyt tasaisesti vuosi vuodelta ja työstänyt joukkueharjoitusten ohella päivittäin henkilökohtaisia kehityskohteitaan. Nyt hänen reittinsä vie seuraan, joka tavoittelee joka kausi paikkaa Mestarien liigan liigavaiheesta. Kiitämme Oivaa vuosista Ilveksessä ja toivotamme hänelle kaikkea parasta uusiin haasteisiin.

LUE MYÖS: