Donald Trumpilta huolestuttava viesti MM-kisoista – Iran raivostui
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump laukoi aiemmin Politicolle, ettei häntä kiinnosta lainkaan, pelaako Iranin maajoukkue kesällä MM-kisoissa vai ei.
Myöhemmin Fifan puheenjohtaja Gianni Infantino peruutteli Trumpin sanomisia ja kertoi keskustelleensa presidentin kanssa. Infantinon mukaan Trump toivottaa Iranin maajoukkueen tervetulleeksi kisoihin.
Trump esitti uuden kantansa Truth Social -viestipalvelussa torstaina.
– Iranin maajoukkue on tervetullut MM-kisoihin, mutta en todellakaan usko, että heidän olisi järkevää tulla turnaukseen oman henkensä ja turvallisuutensa takia.
Trumpin viesti on luettu puolittaisena uhkauksena.
Yhdysvallat ja Israel iskivät Iraniin, ja sittemmin Iranista on kuulunut ministeritasoa myöten viestiä, ettei MM-osallistuminen ole todennäköinen.
Trumpin päivityksen jälkeen ääni kellossa näyttää muuttuneen. Jalkapallomaajoukkueen virallisella Instagram-tilillä julkaistiin kimpaantuneella sävyllä tarinapäivitys.
– MM-turnaus on historiallinen ja kansainvälinen tapahtuma, jota johtaa Fifa, eikä mikään yksittäinen valtio. Maajoukkueemme oli ensimmäisten kisoihin päässeiden joukossa oltuaan vahva ja voitettuaan pelejä, kiitos rohkeiden iranilaismiesten.
– Kukaan ei voi yksin päättää, ettei Iran saisi olla mukana MM-kisoissa. Ainut maa, joka voitaisiin sulkea ulos, on se valtio, joka kantaa ”isäntämaan” titteliä, mutta ei pysty takaamaan osallistuvien joukkueiden turvallisuutta kisoissaan, Iranin jalkapallomaajoukkue tiedotti.
Iran on arvottu MM-kisoissa lohkoon yhdessä Belgian, Uuden-Seelannin ja Egyptin kanssa. Kaikki Iranin pelit on määrä pelata Yhdysvalloissa.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Näin käy Eurooppa-liigan ja Konferenssiliigan tv-oikeuksille
- Mestarien liigasta iso tieto – esitysoikeudet vaihtavat osoitetta Suomessa
- Pikkuhuuhkajien pelaaja saatetaan nähdä kesän MM-kisoissa
- Pelaajat syyttävät saudiliigan järjestelevän mestaruutta törkeästi Cristiano Ronaldolle – nyt CR7 avasi suunsa
- Valioliigajoukkue nimesi päävalmentajakseen Michael Jacksonin
- Suositaanko Cristiano Ronaldon seuraa? – tähtitoppari raivostui
- Mika Ääritalo nousi esiin Turkin sosiaalisessa mediassa – fanit ryntäsivät puolustamaan TPS-ikonia
- Keskiviikko tuotti pienoisen pettymyksen FC Interille ja HJK:lle
- Tammelan stadion pääsi harvalukuiseen joukkoon
- MM-kisoissa kokeillaan lisää uusia sääntöjä – sääntöjen rikkomisesta punainen kortti
- Kommentti: Nora Heroumin paikka ei ole Mestarien liiga -lähetyksessä
- Mika Ääritalo nousi esiin Turkin sosiaalisessa mediassa – fanit ryntäsivät puolustamaan TPS-ikonia
- Tammelan stadion pääsi harvalukuiseen joukkoon
- John Guidetti uskoo Jani Honkavaaran saavan potkut kesken kauden
- MM-kisoissa kokeillaan lisää uusia sääntöjä – sääntöjen rikkomisesta punainen kortti
- Pikkuhuuhkajien pelaaja saatetaan nähdä kesän MM-kisoissa
- Haastattelu: Urho Nissilä jäämässä ensi kaudeksi Unkariin
- Jättipaukku lähellä Suomen Cupissa – 17-vuotias debytantti astui esiin ”ikimuistoisessa jännitysnäytelmässä”
- Keskiviikko tuotti pienoisen pettymyksen FC Interille ja HJK:lle
- Suomen Cupissa nähtiin korkean riskin ottelu – “Yksi faneista raudoitettiin”