Yksi maailman menestyneimmistä seuroista pysyvästi ulkona MM-kilpailuista
Jos tilastoja katsoo, Auckland Cityä voi pitää yhtenä kestomenestyjänä seurajoukkueiden MM-kilpailuissa. Se on kolmella voitollaan esimerkiksi AC Milanin yläpuolella otteluvoitoissa. Manchester City ja Internazionale menivät ohi vasta viime kesänä.
Auckland City on osallistunut seurajoukkueiden MM-kisoihin kaikkiaan 15 kertaa eli useammin kuin mikään muu miesten joukkue.
Auckland Cityn seurahistorian kohokohta lienee vuosi 2014, jolloin puolustaja Ivan Vicelich valittiin turnauksen kolmanneksi parhaaksi pelaajaksi, edellään vain Sergio Ramos ja Cristiano Ronaldo.
Uusiseelantilaisseuran viimeiseksi anniksi MM-näyttämöille on kuitenkin jäämässä edellisen kesän turnaus. Auckland City jäi lohkossaan viimeiseksi hävittyään Bayern Münchenille ja Benficalle yhteismaalein 0–16 ja pelattuaan 1–1-tasapelin argentiinalaista Boca Juniorsia vastaan.
Rökäletappiot herättivät pahennusta. Sanoma oli, ettei puoliammattimaiseen seuraan voinut suhtautua tosissaan. Auckland Cityllä kun ei ole yhtään ammattipelaajaa.
Keskikenttäpelaaja Nikko Boxall kertoi viime vuonna Ilta-Sanomille, että Cityn pelaajat ansaitsevat viikossa vajaat 80 euroa (ulkoinen linkki).
FIFA on reagoinut tilanteeseen niin, että se on käytännössä sulkenut amatöörijoukkueet ulos seurajoukkueiden MM-kilpailuista. Elokuussa varmistui, että paikallisen Mestarien liigan sijaan Oseanian edustaja tulee OFC Pro Leaguesta.

OPL on tänä vuonna toimintansa aloittanut ammattilaisliiga, jossa Saudi-Arabian jalkapallolähetystyöllä on osansa.
Tällä hetkellä sarjaa johtaa Auckland FC. Se kuuluu samaan organisaatioon kuin Australian liigassa kilpaileva samanniminen emoseura.
Seurajoukkueiden MM-kilpailuihin 2029 etenee se OPL-joukkue, joka on kerännyt eniten pisteitä kausilla 2026, 2027 ja 2028.
Sarjan muut joukkueet ovat Bula FC (Fidži), Solomon Kings (Salomoninsaaret), South Island United (Uusi-Seelanti), South Melbourne (Australia), Tahiti United (Ranskan Polynesia), Vanuatu United (Vanuatu) sekä tämän kauden pisteautomaatti PNG Hekari (Papua-Uusi-Guinea).
Auckland Cityn oma kausi Uuden-Seelannin kansallisella tasolla alkoi lauantaina 3–0-vierasvoitolla Western Springista. Lisäksi City pelaa Oseanian Mestarien liigassa myös tänä vuonna. Turnaus pidetään elokuussa.
Muokattu 23.3. klo 21.39: Uudelleenmuotoiltu. Auckland City kirjoitetaan Auckland City, ei Auckland.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Bayern München varmisti Bundesliigan mestaruuden näytöstyyliin
- Näkökulma: HIFK:n ja HJK:n ottelut paljastivat yhden asian suomalaisesta jalkapallokulttuurista
- Uskomaton loppuratkaisu – suomalaistähden joukkue nousi lisäajalla tasoihin
- Lionel Messi hurjana – upea voittomaali kruunasi viiden maalin trillerin
- Maalikuninkuus lähellä! Joel Pohjanpalo mätti osumia Jürgen Klinsmannin pojan taakse
- Suomi oli ylivoimainen MM-karsinnoissa – silti tuli vain maalin peli
- Ilves jäi taas ilman voittoa Veikkausliigassa
- Haastattelu: Näin Sergei Eremenko kommentoi IF Gnistanin heikkoa alkukautta
- Veikkausliigassa melkoista menoa – ulosajoja ja yllätysvoitto
- Haastattelu: Teemu Pukilta ja Roman Eremenkolta hieno ele paikalliskamppailun jälkeen
- Näkökulma: HIFK:n ja HJK:n ottelut paljastivat yhden asian suomalaisesta jalkapallokulttuurista
- Haastattelu: Teemu Pukilta ja Roman Eremenkolta hieno ele paikalliskamppailun jälkeen
- Lionel Messi hurjana – upea voittomaali kruunasi viiden maalin trillerin
- Uskomaton loppuratkaisu – suomalaistähden joukkue nousi lisäajalla tasoihin
- Bayern München varmisti Bundesliigan mestaruuden näytöstyyliin
- Maalikuninkuus lähellä! Joel Pohjanpalo mätti osumia Jürgen Klinsmannin pojan taakse
- Rangaistuspotku herätti tunteita – tuttu maalitykki pelasti KuPSin pisteille
- Haastattelu: Näin Sergei Eremenko kommentoi IF Gnistanin heikkoa alkukautta
- Pudottaako vitosdivarin seura IF Gnistanin Suomen Cupista? Valitus jätetty
- Cristiano Ronaldo on kärsinyt vatsavaivoista – oksensi liigataistossa