AC Oulu jatkoi vakuuttavaa tekemistään Veikkausliigassa kaatamalla kauden toisessa sarjaottelussaan HJK:n vieraskentällä lukemin 2–0.

Vierasjoukkueen kapteeni Rasmus Karjalainen oli tyytyväinen oululaisten otteisiin kamppailun jälkeen SuomiFutiksen haastattelussa.

– Meiltä erittäin kypsä ottelu. Teimme hienon maalin ja pystyimme pitämään HJK:n poissa hyviltä maalipaikoilta, Karjalainen sanoi.

Karjalainen nosti esiin myös puolustuspelaamisen toimivuuden taktisesta näkökulmasta.

– Meidän blokki toimi tosi hyvin, varsinkin lopussa kun jouduimme puolustamaan pitkiä aikoja syvällä. Ei ollut kuitenkaan sen isompaa hätää, ja jokainen jätkä teki todella hienosti hommia.

Täydellinen startti kauteen

Oululaiset ovat voittaneet nyt kauden kaksi ensimmäistä otteluaan, molemmat vielä vieraissa pääkaupunkiseudulla.

– Kaksi voittoa kahdesta pelistä, ja vielä vieraspeleistä. Vahva aloitus, ja olen todella tyytyväinen sekä ylpeä joukkueesta, Karjalainen kommentoi.

AC Oulu pelaa kauden ensimmäisestä viidestä sarjaottelustaan neljä vieraissa, ja otteluohjelmasta maalailtiin ennakkoon uhkakuvia. Karjalainen ei kuitenkaan näe vieraspainotteista alkua ylitsepääsemättömänä haasteena.

– Runkosarjassa pelataan joka tapauksessa kaikkia vastaan kahdesti. Meillä on hyvin yhteenhitsautunut joukkue, jolla on hauskaa matkustaessa, joten uskon, että tämä vain vahvistaa meitä joukkueena alkukaudesta.

30-vuotias hyökkääjä kehui ottelun jälkeen myös joukkueen yhtenäisyyttä ja kykyä latautua otteluihin.

– Meillä on kopissa paljon hienoja jätkiä ja johtavia pelaajia. Olemme korostaneet sitä, että meillä on kentällä 11 johtajaa. 

Katseet kotiavaukseen

AC Oulu pääsee tulevalla viikolla aloittamaan kotiottelunsa kilpailullisten otteluiden osalta. Ensin vastaan asettuu Suomen Cupissa Jaro, ja viikonloppuna Veikkausliigan kotiavauksessa Vaasan Palloseura.

– Kopissa täytyy muistuttaa siitä, että maanantaina arki jatkuu ja edessä on kahden pelin viikko, Karjalainen sanoi.

Kotiottelut pelataan toistaiseksi vielä Raatin stadionilla. Oululaisten uuden stadionin on määrä valmistua elokuussa.

– Mukava päästä Raattiin pelaamaan, joka on toistaiseksi vielä meidän kotistadion. Itsekin pääsen sinne pitkästä aikaa pelaamaan, Karjalainen mainitsi.

– Toivottavasti meidän esitykset ovat herättäneet oululaiset niin, että saadaan paljon yleisöä paikan päälle, hän lisäsi.

Väinö Helenius

LUE MYÖS: