The Athletic -sivusto kertoo, että José Mourinho on lähellä yllätyspaluuta Real Madridin päävalmentajaksi.

Sivuston mukaan portugalilaisvalmentaja on Real Madridin puheenjohtaja Florentino Pérezin suosikkivaihtoehto seuran uudeksi luotsiksi.

Espanjalaislehti AS uutisoi viime viikolla, että Mourinhon agentti Jorge Mendes on tarjonnut Mourinhoa Real Madridille ja muistuttanut, että ”The Special Onen” sopimuksessa Benfican kanssa on purkupykälä kauden päätyttyä.

Athleticin mukaan Mourinho on seurapomo Pérezin suosikki, mutta aivan kaikki Real Madridissa eivät puolla Mourinhon valintaa.

Mourinho toimi Los Blancosin käskyttäjänä 2010–2013. Real Madrid voitti hänen alaisuudessaan La Ligan, muttei Mestarien liigaa, ja Mourinho lähti seurasta lopulta riitaisissa tunnelmissa.

Tuulista Madridissa

Real Madrid antoi potkut Xabi Alonsolle tammikuussa ja tilalle Castillasta nostettu Álvaro Arbeloa on luotsannut sittemmin edustusjoukkuetta.

Tuloskunto ja esitykset Arbeloan ohjauksessa eivät ole olleet parhaita mahdollisia, ja Real Madridin uskotaankin valitsevan uuden päävalmentajansa muualta.

Huhuissa Real Madridiin ovat olleet yhdistettyinä esimerkiksi Ranskan maajoukkuevalmentaja Didier Deschamps, Red Bullin jalkapallotoimintojen johtajana toimiva Jürgen Klopp sekä Yhdysvaltojen maajoukkueluotsi Mauricio Pochettino.

Athleticin lähteiden mukaan Pérez johtaa tällä kertaa Real Madridin päävalmentajaetsintää, ja koska Mourinho on puheenjohtajan ykköskandidaatti, on paluu lähellä.

LUE MYÖS: