FC Lahden päävalmentaja puhisi HJK:n olleen huonompi voitosta huolimatta – näin Klubin Joonas Rantanen vastasi Ruudulle
HJK ja FC Lahti kohtasivat Veikkausliigan ainoassa ottelussa Helsingissä maanantaina.
Kotijoukkue sai pelistä 1–0-voiton, mutta helpolla se ei tullut. HJK joutui olemaan ottelussa paljon puolustuskannalla.
Alfie Cicale iski helsinkiläisten voittomaalin 24. minuutilla. Hän sai oikean jalkansa vapaaksi boksissa ja laukoi taidokkaasti kotijoukkueen johtoon.
Jos et näe alla olevaa X-videota, voit katsoa sen tästä. Juttu jatkuu upotuksen jälkeen.
”Olimme parempi joukkue”
Lahtelaisten päävalmentaja Gonçalo Pereira harmitteli lopputulosta pelin jälkeen Ruudun haastattelussa.
– Tämä oli meiltä todella hyvä esitys, olimme parempi joukkue kentällä. Pienet yksityiskohdat rankaisivat meitä. Heidän maalinsa syntyi onnekkaasti kimmokkeesta, Pereira sanoi.
HJK:n päävalmentajalta Joonas Rantaselta kysyttiin mielipidettä Pereiran näkemyksestä.
– En lähde sitä miettimään. Teimme maalin, emmekä päästäneet yhtään, ja otimme kolme pistettä. Olemme siihen tyytyväisiä.
FC Lahden luotsi Pereira tiesi silti, että maalit ratkaisevat.
– En halua moraalisia voittoja. Olemme pelanneet tasaisesti joka pelissä, ja HJK:ta vastaan vieraskentällä pärjääminen antaa entistä enemmän uskoa. Meidän pitää olla ylpeitä esityksestämme, Pereira kommentoi.
Pereiran nähtiin pyörittelevän päätään useaan otteeseen. Hän ei pitänyt tuomariratkaisuista, ja Pereiralta kysyttiinkin tilanteesta, jossa Neemias Barbosa sai punaisen kortin oltuaan jo vaihdossa.
– Rehellisesti en halua puhua siitä. Se ei ollut minusta reilua, ja on asioita, joita en ymmärrä, mutta keskityn tapahtumiin kentällä, Pereira vastasi.
HJK toiseksi
HJK:n Rantanen ei selvästikään ollut tyytyväinen omiensa esitykseen pisteistä huolimatta, mutta löysi pelistä positiivisen osa-alueen.
– Puolustuspeli on jotain sellaista, jonka päälle voimme rakentaa. Olemme päästäneet vain kolme maalia, ja olen tyytyväinen siihen.
Helsinkiläiset nousivat voitollaan kakkoseksi pisteen päähän kärjessä olevasta AC Oulusta. FC Lahti on seitsemäntenä voitettuaan kaksi kuudesta ottelustaan.
HJK vierailee seuraavaksi Turussa tappiottoman sarjanousijan TPS:n vieraana perjantaina. Lahti pelaa kotonaan IFK Mariehamnia vastaan sunnuntaina.
LUE MYÖS:
- Paikallismedia: Toni Koskela jää Kalmariin
- Katso: KuPS-hyökkääjä Jaime Moreno iski komean maalin maajoukkueessa
- Virallista: VPS:n ensi kauden päävalmentaja selvillä
- MM-kisojen sensaatiomaalivahti kaipaa vanhaa elämäänsä: ”Olen menettänyt kaiken rauhan”
- Virallista: Leo Waltan valmentaja sai potkut
- Portugali päihitti Norjan Kansojen liigassa – Cristiano Ronaldo jätettiin penkille
- Irlannilta näkyvä kannanotto Israel-ottelussa – surunauhat Gazan uhreille
- Huolestuttavaa: Kansojen liigassa jälleen runsaasti loukkaantumisia
- Peli poikki, shotti huiviin ja tuoppi käteen – Werder Bremenin legendojen ottelussa oli mielenkiintoinen väliaika
- Lamine Yamal kommentoi jälleen Ballon d’Oria: ”Olen pelaaja, joka…”
- Lähde: Suomalaislupaus myytiin MLS:ään – pelaaja kieltäytyi ja siirto kariutui
- Portugali päihitti Norjan Kansojen liigassa – Cristiano Ronaldo jätettiin penkille
- Koronakohu kasvaa – jo toinen pelaaja ulos maajoukkueesta
- Peli poikki, shotti huiviin ja tuoppi käteen – Werder Bremenin legendojen ottelussa oli mielenkiintoinen väliaika
- Virallista: Leo Waltan valmentaja sai potkut
- Lamine Yamal paljasti, mitä sanoi Lionel Messille MM-finaalin jälkeen
- Romano: Mo Salah saa rinnalleen maailmanmestarin – yllättävä diili valmis
- Irlannilta näkyvä kannanotto Israel-ottelussa – surunauhat Gazan uhreille
- Lamine Yamal kommentoi jälleen Ballon d’Oria: ”Olen pelaaja, joka…”
- Huolestuttavaa: Kansojen liigassa jälleen runsaasti loukkaantumisia