Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermon kausi päättyi isoon pettymykseen – Filippo Inzaghi: ”En lähtisi täältä edes Real Madridiin”
Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen edustaman Palermon kausi päättyi keskiviikkoiltana suureen pettymykseen.
Palermo voitti nousukarsintojen välierien toisessa osassa Catanzaron 2-0, mutta putosi jatkosta hävittyään avausosan tylysti 0-3.
Palermo jäi yhden maalin päähän nousukarsintafinaalista, sillä se olisi edennyt tasatuloksella jatkoon sijoituttuaan Catanzaroa korkeammalle Serie B:ssä.
Pohjanpalo viimeisteli keskiviikkona ottelun avausmaalin heti alussa, mutta se jäi laihaksi lohduksi. Pohjanpalo iski tällä kaudella 25 maalia Italian kentillä ja voitti ylivoimaisesti Serie B:n maalikuninkuuden.
Palermo-luotsi Filippo Inzaghilta tiedusteltiin pelin jälkeen, aikooko hän jäädä ensi kaudeksi Palermoon.
– Ehdottomasti. En jätä asioita puolitiehen. En lähtisi täältä edes Real Madridiin.
– Palermo on jokaisella osa-alueella uskomaton seura. Ihmiset ovat antaneet minulle ensimmäisestä päivästä lähtien vankkumatonta luottamusta. Olen pettynyt [epäonnistuneeseen nousuun], koska kannattajat ja joukkue ovat tukeneet minua läpi kauden.
– Olen sisältäpäin todella surullinen, mutta samalla täysin vakuuttunut siitä, että kun yritän jotain, tulen saavuttamaan sen. Niin on aina tapahtunut urallani. Sekä pelaajana että valmentajana.
– Olisin halunnut nousta heti ensimmäisellä kaudella, mutta ikävä kyllä se ei onnistunut. Olemme kuitenkin rakentaneet jotain täysin uniikkia Italiassa.
Inzaghi sai pelin jälkeen kunnianosoitukset Palermon kannattajilta.
– Tänään tapahtui jotain poikkeuksellisesta italialaisella stadionilla. Tappion jälkeen kannattajat antoivat aplodit ja huusivat nimeäni. Olen näille ihmiselle todella, todella kiitollinen, Inzaghi kiitteli.
LUE MYÖS
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- MM-kisoihin valmistautuva Lamine Yamal avasi Ballon d’Or -pettymystään – ”Luulin voittavani”
- MM-kisojen ennakko, lohko A: Kisaisäntä yrittää murtaa kirouksensa
- Real Madridin kohuvaalit ohi – Florentino Pérezin valtakausi jatkuu
- Haastattelu: Matias Siltanen toivoo siirron toteutuvan kesällä – ”Kun hyvä tarjous tulee, niin sitten mennään”
- Tanskan jalkapalloliitto: Kentän pintaan pudonnut Christian Eriksen selvisi säikähdyksellä
- IFK Mariehamn paljasti uuden päävalmentajansa
- Argentiinalle ja Brasilialle loukkaantumisia MM-kisojen alla – kaksi pelaajaa ulos turnauksesta?
- Vedonlyöjä.comilta raju tyrmäys HJK:lle – ”Mestaruuden todennäköisyys vain 10 prosenttia”
- Vain päiviä ennen MM-kisojen alkua: FIFA joutui perumaan kohutun sääntömuutoksen
- MM-kisapelaaja joutui ongelmiin Yhdysvalloissa – seitsemän tunnin kuulustelu
- Argentiinalle ja Brasilialle loukkaantumisia MM-kisojen alla – kaksi pelaajaa ulos turnauksesta?
- Vain päiviä ennen MM-kisojen alkua: FIFA joutui perumaan kohutun sääntömuutoksen
- Farssin ainekset – Yhdysvallat eväsi MM-joukkueen jäseniltä pääsyn maahan
- Tanskan jalkapalloliitto: Kentän pintaan pudonnut Christian Eriksen selvisi säikähdyksellä
- Man United valmis kovaan ratkaisuun – floppi ulos, 70 miljoonan maalihirmu sisään?
- MM-kisapelaaja joutui ongelmiin Yhdysvalloissa – seitsemän tunnin kuulustelu
- Lähde: Jesse Joronen on allekirjoittanut sopimuksen
- Jesse Jorosen ja Joel Pohjanpalon Palermo teki tarjouksen Paulo Dybalalle
- IFK Mariehamn paljasti uuden päävalmentajansa
- Virallista: Miika Takkulan AIK myi tähtipelaajansa jättisummalla Valioliigaan