Pohjanpalon ja Jorosen Palermo koki valtavan takaiskun – Inzaghi: ”Täysin epäonnistunut ottelu”
Palermon nousukarsintaurakka käynnistyi sunnuntai-iltana katastrofaalisesti.
Palermo hävisi nousukarsintojen välierävaiheen avausosassa Catanzarolle tylysti 0-3.
Palermo-vahti Jesse Joronen nappasi pelissä muutaman huipputorjunnan ja piti joukkueensa finaalihaaveet hengissä.
Palermon on noustava keskiviikkona pelattavassa toisessa osassa kolmen maalin takaa tasoihin yhteismaaleissa edetäkseen nousukarsintafinaaliin. Palermo sijoittui Catanzaroa korkeammalle Serie B:ssä, joten sille riittää otteluparista tasatulos finaalipaikkaan.
– Tämä oli täysin kammottava peli. Jokaisen on oltava itsekriittisiä. Tähän ei ole tekosyitä. Meidän on oltava nöyriä seuraavina päivinä ja pysyttävä keskittyneinä, koska keskiviikkona on paljon pelissä. Meille tämä [ottelupari] ei ole vielä ohi ja valmistaudumme mahdollisimman hyvin seuraavaan peliin, Joronen totesi pelin jälkeen paikallismedialle.
Palermon päävalmentaja Filippo Inzaghi kantoi vastuuta ruman tappion jälkeen.
– Tämä oli täysin epäonnistunut ottelu. Meidän on palattava kotiin uskoen jatkopaikkaan. Meidän on pelattava loistava peli kannattajiemme edessä keskiviikkona. Meidän on uskottava tähän, koska joukkueemme on osoittanut pystyvänsä kääntämään minkä tahansa tilanteen päälaelleen kotikentällämme.
– Toivon, että joukkue ja varsinkin valmentaja ymmärtävät tässä pelissä tapahtuneet virheet, ja pelaamme vahvan pelin kannattajiemme edessä keskiviikkona. Uskon pelaajiini. Meidän on yritettävä sitä [finaaliin pääsemistä]. Olen nähnyt tällaisia asioita ennenkin jalkapallossa, joten katsotaan tilannetta toisen osan jälkeen.
Jorosen ja Joel Pohjanpalon Palermo isännöi Catanzaroa keskiviikkoiltana klo 21.00.
LUE MYÖS
- Ranskan vanhimmassa jalkapalloseurassa täysi kaaos – nyt lähti ex-Valioliiga-tähti
- Adam Marhiev hurjassa iskussa – jälleen kova tunnustus
- Katso: Juho Talvitie iski hienon maalin Belgian pääsarjassa
- Joel Pohjanpalon Palermo johtaa Serie B:tä jo kuudella pisteellä – valmentaja laittoi jäitä hattuun: ”Tämä ei voi nousta päähämme”
- Erik ten Hag latasi rajua tekstiä Cristiano Ronaldosta: ”Ei ole toimittanut enää kahdeksaan vuoteen”
- Haastattelu: IF Gnistanin Joakim Latonen unelmoi ulkomaista
- Katso: Lionel Messi nousi Inter Miamin sankariksi upealla osumalla
- Joel Pohjanpalon Palermo pelaa loistavaa syyskautta – matkalla Serie A:han?
- Gennaro Gattuson Lazio hurjassa vireessä – silti 70 000 katsojan stadion ammottaa tyhjyyttään
- Haastattelu: Rasmus Karjalainen luottavaisin mielin kohti HJK-ottelua: ”Lähdetään voittamaan”
- Joel Pohjanpalon Palermo pelaa loistavaa syyskautta – matkalla Serie A:han?
- Gennaro Gattuson Lazio hurjassa vireessä – silti 70 000 katsojan stadion ammottaa tyhjyyttään
- AC Oulu kaatoi KuPSin – tunteet kuumenivat
- Haastattelu: Petteri Pennanen ei koe KuPSin ansaitsevan mestaruutta
- Haastattelu: Rasmus Karjalainen luottavaisin mielin kohti HJK-ottelua: ”Lähdetään voittamaan”
- Katso: Lionel Messi nousi Inter Miamin sankariksi upealla osumalla
- KuPSille valtava pettymys – Miika Nuutinen: ”Aika sanaton fiilis”
- Lionel Messin pelikielto peruttiin: ”Hänen kaltaisensa pelaajan kohdalla”
- Kaká herkistyi San Sirolla – AC Milanilta upea kunnianosoitus
- Virallista: Alexander Ring lopettaa pelaajauransa