Portugalin fanit toivoivat yhtä hyökkääjää MM-kisoihin – miksi näin ei käynyt?
Portugalin miesten päävalmentaja Roberto Martínez nimesi tiistaina kokoonpanonsa kesällä pidettäviin MM-kilpailuihin. Komean uransa uutta kevättä elävä Paulinho ei mahtunut miehistöön.
33-vuotias keskushyökkääjä edustaa meksikolaisseura Tolucaa, ja häntä pidettiin mahdollisena yllätyskorttina Portugalin kivikovaan ryhmään.
Potentiaalia oli, koska Paulinho on ollut tehokas ja vastuuta on tullut.
Martínez nimesi turnaukseen kuitenkin Cristiano Ronaldon ja Gonçalo Ramosin. Ronaldo on jo 41-vuotias, ja hänen loppukautensa Al-Nassrissa on ollut haastava. Ramos puolestaan pelaa huippujoukkue Paris Saint-Germainissa mutta on tehnyt vuoden 2026 puolella ainoastaan kolme maalia.
Lue lisää: Pokaalipeikko kasvaa Cristiano Ronaldolla – taas kävi kylmät finaalissa (16.5.)
– Haimme kolmatta keskushyökkääjää, jonka ominaisuudet ovat samanlaiset kuin Diogo Jotalla, vastasi Martínez kyselyihin Portugalin lehdistötilaisuudessa.
Valioliiga-seura Liverpoolissa pelannut Jota, 28, menehtyi viime heinäkuussa auto-onnettomuudessa. Hän oli ollut Martínezin luottopelaaja aiemmissa turnauksissa.
– Toimimme samalla tavalla jo EM-kilpailuissa ja Kansojen liigassa. Meillä on kaksi taitonsa osoittanutta hyökkääjää ysipaikalle: Cristiano Ronaldo ja Gonçalo Ramos, Martínez vakuutti.
Espanjalaisvalmentaja paljasti tilaisuudessa, että hän oli yrittänyt houkutella Bournemouthissa loistokautta pelaavaa Eli Junior Kroupia, 19, Portugalin riveihin. Ranskassa syntynyt Kroupi odottaa kuitenkin kutsua kotimaansa A-maajoukkueeseen.
Näin ollen Martínezin valinta kohdistui laitahyökkääjään, joka oli Portugalin mukana jo Venäjän MM-turnauksessa:
– Gonçalo Guedes on [meidän] kolmas hyökkääjä, koska hän on monipuolinen. Hän voi pelata laidoilla ja keskellä. Hän tekee tilaa vastahyökkäyksissä tarjoten erilaisen vaihtoehdon kuin perinteinen kärkipelaaja.
Guedes, 29, on tehnyt kuluneella kaudella yhdeksän maalia espanjalaisen Real Sociedadin paidassa.
– Paulinho taas on pelaaja, jonka pelityyli sopii Cristianolle ja Gonçalolle, mutta luotamme mieluummin kolmeen hyökkääjään: kaksi, joilla on tiukkaan rajattu pelipaikka, ja kolmas, Guedes, joka on monipuolinen.
Portugali pelaa ensimmäisen ottelunsa MM-kilpailuissa 17. kesäkuuta Kongon demokraattista tasavaltaa vastaan.
Muokattu 19.5. klo 22.57: Lisätty maininta Eli Junior Kroupista.
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Toimittaja: HJK:n eurohaaveet murskannut seura Veikkausliigan maalitykin perässä
- Paul Pogballe lähtöpassit Monacosta – Euroopan kentät jäämässä taakse?
- Haastattelu: Ilveksen Jardell Kanga pitää kesäsiirtoa mahdollisena
- Toinen pyörtyminen kentällä kolmen päivän sisään – nyt puhuu Jamal Musiala
- Huolestuttavaa: Jamal Musiala tuupertui kentälle toisen kerran lyhyen ajan sisään
- HJK vahvistuu ulkomaalaishyökkääjällä
- Se on siinä! MM-kisojen paras pelaaja Rodri vaihtaa joukkuetta
- Patrick Vieira ison MM-kisamaan päävalmentajaksi
- SuomiFutiksen tiedot: Laitapuolustaja jää sittenkin loppukaudeksi AC Ouluun
- SuomiFutiksen tiedot: Yassine El Ouatki löysi uuden seuran – hylkäsi tarjoukset Veikkausliigasta
- HJK vahvistuu ulkomaalaishyökkääjällä
- Patrick Vieira ison MM-kisamaan päävalmentajaksi
- Haastattelu: Ilveksen Jardell Kanga pitää kesäsiirtoa mahdollisena
- Toinen pyörtyminen kentällä kolmen päivän sisään – nyt puhuu Jamal Musiala
- Huolestuttavaa: Jamal Musiala tuupertui kentälle toisen kerran lyhyen ajan sisään
- SuomiFutiksen tiedot: Yassine El Ouatki löysi uuden seuran – hylkäsi tarjoukset Veikkausliigasta
- SuomiFutiksen tiedot: Laitapuolustaja jää sittenkin loppukaudeksi AC Ouluun
- Golden Boy -kisa käy kuumana – Espanjan MM-tähti nousi ykkössuosikiksi
- Paul Pogballe lähtöpassit Monacosta – Euroopan kentät jäämässä taakse?
- Haastattelu: Vanha tuttu kuritti Ilvestä – ”Lupasin itselleni, että…”