15 torjuntaa! Curaçaon maalivahti ylsi ennätyslukemiin historiallisessa pelissä
Turnausdebytantti Curaçao nappasi sunnuntaina historiansa ensimmäisen pisteen MM-kisoissa, kun se päätyi toisessa lohko-ottelussaan 0-0-tasapeliin Ecuadoria vastaan.
Curaçaon suuri sankari oli maalivahti Eloy Room, joka venyi pelissä kaikkiaan 15 torjuntaa.
Room, 37, nousi suorituksellaan jakamaan MM-kisojen yhden ottelun torjuntaennätystä Yhdysvaltojen Tim Howardin kanssa.
Howard ylsi 15 torjuntaan vuoden 2014 MM-kisoissa 1-2-tappiossa Belgiaa vastaan neljännesvälierässä. Jenkkivahdin ennätys on ollut kiistanalainen siksi, että FIFA:n tilastoissa Howardille kirjattiin kyseisessä pelissä 16 torjuntaa, mutta arvostettu tilastopalvelu Opta kertoo Howardin torjuneen Belgiaa vastaan 15 kertaa.
Roomin suoritus menee siinä mielessä omaan luokkaansa, että ennätyksen lisäksi hän torjui joukkueelleen nollapelin, eikä ottelu mennyt jatkoajalle.
Kaikkiaan Ecuador yritti sunnuntain ottelussa maalintekoa 27 kertaa. Tulos on valtava pettymys La Trille, joka on aloittanut turnauksensa ilman maalin maalia kahdessa ottelussa. Avauspelissään Ecuador hävisi 0-1 Norsunluurannikolle.
Ecuador on tullut päävalmentajansa Sebastián Beccacecen alaisuudessa tutuksi joukkueena, joka pitää oman päänsä puhtaana. Argentiinalaisluotsin 21 ottelussa omissa on soinut vain kahdeksan kertaa. Puolustuspään saavutukset vaikuttavat tapahtuneen ainakin osittain hyökkäyspelaamisen kustannuksella, sillä Ecuador teki 18 MM-karsintaottelussaan vain 14 maalia, eikä verkko ole heilunut vielä lopputurnauksessa.
Curaçaon kisat vuorostaan alkoivat 1-7-rökäletappiolla Saksaa vastaan. Sekä Ecuador että Curaçao tarvitsevat todennäköisesti lohkovaiheen viimeisestä ottelustaan voiton mennäkseen jatkoon. Lohkon piikkipaikalla majaileva Saksa on jo varmuudella jatkopeleissä.
| # | Joukkue | O | V | T | H | M | P |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Saksa DEU | 3 | 2 | 0 | 1 | 10-4 | 6 |
| 2 | Norsunluurannikko CIV | 3 | 2 | 0 | 1 | 4-2 | 6 |
| 3 | Ecuador ECU | 3 | 1 | 1 | 1 | 2-2 | 4 |
| 4 | CURAÇAO CUR | 3 | 0 | 1 | 2 | 1-9 | 1 |
LUE MYÖS
- Tijjani Reijnders sanoi ääneen sen, mitä moni ei uskalla: Saudi-siirron syy oli raha
- Juho Lähteenmäellä, 20, väkevä kausi – nyt Huuhkajiin: ”Mittaamaan omaa tasoa”
- Suomi jättisuosikkina San Marinon kaatoon – Huuhkajilta suorat sanat: ”Ei hirveästi kiinnosta, miltä se näyttää katsojan silmään”
- Huuhkajien Topi Keskinen todisti outoa tilannetta Tanskassa: ”Olihan se erikoinen setti”
- Haastattelu: Ilari Kangasniemi yrittää nyt sopeutua Leicesteriin
- Haastattelu: Ivan Piñol vaatii TPS:ltä lisää kunnianhimoa – tulevaisuus auki: ”Tämä on minulle ratkaiseva hetki”
- Anssi Suhosella rikkonainen kausi Tanskassa: ”Olen jo tottunut”
- Huuhkajien Oiva Jukkola kertoo ajastaan Kazakstanissa – yksi selvä ero Veikkausliigaan
- Huuhkajien pelaajat ennakoivat Kansojen liigaa – selvä tavoite: ”Kaikilla sama mielessä”
- Hyvä työ kantaa hedelmää – Luis de la Fuentelle pitkä jatkosopimus Espanjan maajoukkueen kanssa
- Huuhkajien Oiva Jukkola kertoo ajastaan Kazakstanissa – yksi selvä ero Veikkausliigaan
- Haastattelu: Ilari Kangasniemi yrittää nyt sopeutua Leicesteriin
- Haastattelu: Ivan Piñol vaatii TPS:ltä lisää kunnianhimoa – tulevaisuus auki: ”Tämä on minulle ratkaiseva hetki”
- Tähtipelaaja Granit Xhaka kohun keskellä – syrjään maajoukkueesta
- Anssi Suhosella rikkonainen kausi Tanskassa: ”Olen jo tottunut”
- Täyskatastrofi! Bodø/Glimt häviää maalivahtinsa takia
- Mohamed Salah: Räjähtävä alku uudessa seurassa
- Huuhkajien pelaajat ennakoivat Kansojen liigaa – selvä tavoite: ”Kaikilla sama mielessä”
- Muutoksia Huuhkajiin – kaksi pelaajaa nousee joukkueeseen
- Celtic hävisi Glasgow’n paikallistaiston – Viljami Sinisalo vaikeuksissa
