Australian päävalmentaja kertoi miksi valitsi Veikkausliigasta tutun hyökkääjän MM-kisajoukkueeseen
Tete Yengi, 25, pelasi vielä muutama vuosi sitten Veikkausliigassa.
Yengi edusti VPS:ää kaudella 2022, ja siirtyi kesken seuraavan kauden KuPSiin. Yengi ehti viimeistellä Veikkausliigassa kahdeksan maalia.
Yengi siirtyi alkuvuodesta skotlantilaisesta Livingstonesta lainalle Japanin pääsarjassa pelaavaan Machida Zelviaan. Hyökkääjä on saanut mukavasti vastuuta Japanissa ja viimeistellyt 22 otteluun kuusi maalia.
197-senttinen Yengi valittiin yllättäen Australian MM-kisajoukkueeseen.
Yengi pelasi ensimmäisen A-maaottelunsa juuri ennen MM-lopputurnausta, ja pääsi kentälle Australian MM-avauksessa, kun Turkki kaatui maalein 2-0.
Australian A-maajoukkueen päävalmentaja Tony Popovic kertoi ESPN:lle, miksi valitsi Yengin kisajoukkueeseen.
– Näin internetin kautta joitain hänen pelejään Skotlannissa. Tarkkailimme häntä ja kirjoitimme hänestä joitain muistiinpanoja, mutta se jäi silloin siihen. Sitten Yengi siirtyi Japaniin ja näimme, miten hyvin hän pelasi siellä. Hän saa siellä säännöllisesti peliaikaa suuressa seurassa, Popovic muistutti.
– Sitten menimme seuraamaan paikan päälle hänen peliään. Yengin pelaajaprofiili jäi mieleemme. Se on niin erilainen verrattuna muihin pelaajiimme, kun puhumme hänen koostaan ja preesensistä kentällä. Yengi on kehittynyt huomattavasti, ja hän on saanut paljon peliaikaa viimeisen neljän kuukauden aikana.
– Koimme Yengin antavan meille erilaisen vaihtoehdon hyökkäyksessä. Olen onnellinen hänen puolestaan.
LUE MYÖS
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Huippusiirto MM-kisojen keskellä – Brasiliaa vastaan hurmannut taituri jättiseuraan!
- Dramaattinen kuva leviää – MM-kisatähti poistui areenalta pyörätuolissa
- LIVESEURANTA: Murskajaiset luvassa? Espanja kohtaa MM-kisoissa Kap Verden
- Australian päävalmentaja kertoi miksi valitsi Veikkausliigasta tutun hyökkääjän MM-kisajoukkueeseen
- Skandaali MM-kisoissa – videotuomari jäi kiinni kameroiden edessä
- Viktor Gyökeres debytoi MM-kisoissa – teki maalin ja syötti toisen: ”Vaikea kuvailla tätä tunnetta”
- Oliver Antman saamassa uuden valmentajan
- MM-kisojen pahin heittopussi selvisi – Ylen studiossa ällistyttiin: ”Tämä on katastrofi”
- Ruotsi iski viisi maalia kisa-avauksessaan – Potter: Emme olleet täydellisiä
- Ruotsi järjesti maalijuhlat MM-avauksessaan – Alexander Isak ja Viktor Gyökeres osuivat
- Miksi MM-kisojen kohutilannetta ei näytetty televisiossa? FIFA kommentoi
- Niklas Moisanderilta hauska tarina Ylellä – Ronald Koemanin potkut ”mullistivat” elämän
- UEFA-pomo Aleksander Čeferin suututti kommenteillaan – 13 kisamaalta yhteistiedote
- Australia järjesti yllätyksen MM-viheriöllä
- Japani ja Hollanti tasapeliin MM-trillerissä
- Saksa aloitti MM-kisat isolla murskavoitolla – Curaçao teki historiaa
- Jalkapallon MM-kisat 14.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Ranskalaislegenda: Ousmane Dembélé on riskitekijä MM-menestykselle
- Aitio: Suomalaisvalmentaja Ranskan pääsarjaan – myös Valioliiga oli vaihtoehto
- Ruotsi järjesti maalijuhlat MM-avauksessaan – Alexander Isak ja Viktor Gyökeres osuivat