Ecuadorin presidentti Daniel Noboa julisti maalle kansallisen vapaapäivän sen jalkapallomaajoukkueen edettyä MM-kisojen pudotuspeleihin.

Sebastian Beccacecen valmentama Ecuador oli pakkovoiton edessä viimeisessä lohkopelissään Saksaa vastaan. Se oli ensimmäisissä otteluissaan hävinnyt Norsunluurannikolle ja pelannut tasapelin kisadebytantti Curaçaon kanssa.

Tilanne näytti jo synkältä, kun Saksa meni torstaina heti toisella minuutilla johtoon, mutta Ecuador nousi tasoihin vielä avausjaksolla, ja Gonzalo Platan osuma toisella puolikkaalla toi 2-1-voiton Beccacecen miehistölle.

Tuloksen myötä Ecuador pääsi parhaiden lohkokolmosten joukossa jatkopeleihin.

– Kiitos pelaajille ja valmentajalle, jotka kritiikistä, loukkauksista ja vaikeista hetkistä huolimatta onnistuivat nousemaan takaisin ja tuomaan tämän valtavan ilon koko maalle. Huomenna on vapaapäivä! Noboa kirjoitti sosiaalisessa mediassa.

Daniel Noboa Azin

@DanielNoboaOk
Gracias a los jugadores y al técnico que, a pesar de las críticas, los insultos y los malos ratos que pasaron, lograron recuperarse y darle esta inmensa alegría al país entero.

¡Mañana, feriado!

Viva el Ecuador.

Linkki twiittiin.

LUE MYÖS