Ghanan päävalmentaja Carlos Queiroz sanoo, että MM-kisojen laajennus 48 joukkueen turnaukseksi uhkaa tehdä siitä “vulgaarin, tavallisen kilpailun”.

Uudessa systeemissä kisat alkoivat 12:ssa neljän joukkueen lohkossa. Kunkin lohkon kaksi parasta ja kahdeksan parasta lohkokolmosta etenivät pudotuspeleihin.

Quierozin joukkue oli yksi niistä, jotka hyötyivät uudistuksesta, sillä Ghana eteni parhaiden lohkokolmosten joukossa jatkoon. Vielä neljä vuotta sitten tie turnauksessa olisi päättynyt suoraan kolmanteen sijaan. Portugalilaisvalmentaja on kuitenkin huolissaan siitä, mitä turnauksen laajennus tekee sen luonteelle.

– Uskon, että se, mikä todella on arvokasta ja merkityksellistä, on harvinaista. En ole koskaan elämässäni nähnyt, että tavalliset tai arkiset asiat olisivat olleet erityisen arvokkaita, kommentoi Queiroz ESPN:n mukaan.

– Tämä voi tehdä kilpailusta vulgaarin ja tavallisen turnauksen. Kun niin monet joukkueet pääsevät MM-kisoihin, mielestäni kilpailun arvo tulee juuri siitä, että sinne pääseminen on harvinaista. Tämä on mielestäni yhä keskusteltava asia. Haluan nähdä, miten tämä kehittyy. Tämä on yksi mielipide, joka perustuu omaan henkilökohtaiseen tunteeseeni.

Quieroz sanoi uskovansa, että laajennuksen motivaationa ovat toimineet taloudelliset tekijät.

– Tänä päivänä raha puhuu. Tätä ei kutsuta jalkapalloksi vaan “moneyballiksi”. Kun raha alkaa puhua, myös kentällä tehtävät päätökset alkavat muuttua. Katsotaan tulevaisuudessa, mitä tapahtuu.

Hän kritisoi uudistusta myös siitä, että se on hänen mielestään vähentänyt MM-karsinnoiden merkitystä.

– Jopa Euroopan ja Afrikan karsintaottelut alkavat menettää merkitystään ja arvoaan, koska lähes kaikki pääsevät MM-kisoihin, samoin Etelä-Amerikassa.

Ghana kohtaa ensimmäisellä pudotuspelikierroksella Kolumbian.

Sacha Pisani

@Sachk0
Ghana coach Carlos Queiroz is not a fan of FIFA’s expanded World Cup.

“The number of teams that can qualify for this competition can turn it into something vulgar & ordinary.

“World Cup should be something with meaning & significance. It should be rare. But today money talks.”

Linkki twiittiin.

LUE MYÖS