Kap Verden konkarivahti nousi yhdessä illassa someilmiöksi – sai miljoonia seuraajia
Kap Verde ylsi maanantaina MM-kisojen toistaiseksi suurimpaan sensaatioon.
Kap Verde nollasi Espanjan ja pakotti hallitsevan Euroopan mestarin maalittomaan tasapeliin. Kap Verde lähti peliin luonnollisesti suurena altavastaajana, mutta puolusti tehokkaasti, eikä Espanja luonut toisella jaksolla sen suurempaa vaaraa.
Espanja loi avausjaksolla maalipaikkoja, mutta Kap Verden maalivahti Vozinha, 40, torjui kaiken ja piti joukkueensa pelissä.
Portugalin kakkostasolla pelaava konkarivahti valittiin pelin parhaaksi pelaajaksi. Vozinha itki pelin jälkeen kentällä, kun Kap Verde nappasi historiansa ensimmäisen pisteen MM-tasolla.
Vozinha nousi maanantaina melkoiseksi someilmiöksi. Ennen Espanja-peliä Vozinhalla oli noin 50 000 seuraajaa Instagram-palvelussa. Tiistaiaamuna seuraajamäärä oli noussut peräti viiteen miljoonaan.
Athletic haastatteli Vozinhaa pelin jälkeen.
– Olemme todella onnellisia tästä. Tämä ryhmä pelaajia on tehnyt todella kovasti töitä elääkseen tällaisen hetken. Nyt on aika olla ylpeitä ja tyytyväisiä.
– Itkin pelin jälkeen, koska kasvoin isovanhempieni kanssa ja he eivät päässeet paikalle. He kuolivat muutama vuosi sitten. Äitinikään ei päässyt tänne viisumiasioiden ja rahan vuoksi. Emme onnistuneet hoitamaan sitä ajallaan.
– Teemme elämässämme töitä tällaisia hetkiä varten. Olen nyt 40-vuotias, mutta minusta tuli ammattilainen vasta 25-vuotiaana. Tämä on palkinto koko urastani.
– Sanoisin 18-vuotiaalle Vozinhalle, että hänen pitäisi olla hyvin ylpeä itsestään. Hän teki kovasti töitä. Totta puhuen en koskaan unelmoinut tällaisesta lapsena, mutta tämän pelin jälkeen voin sanoa nuoremmalle versiolle itsestäni, että kaikki oli tämän arvoista.
LUE MYÖS
20 ilmaiskierrosta ilman talletusta ja ilman kierrätysvaatimusta – kaikille asiakkaille!
- Ilmaiskierrosten arvo yhteensä neljä euroa! Peli: Tuohi 1000
- Voimassa 31.7.-2.8.
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Oliko se siinä, PSG? Fabrizio Romano lausui kuuluisat sanat
- PSG iski takavasemmalta – pöyristyttävä huhu pelaajamarkkinoilta
- Rahakohussa iso päätös – FIFA koki Superliigan kohtalon
- MM-kisavalmentaja jättää tehtävänsä – paljasti karun todellisuuden
- Veikkausliigassa pelaajauutisia – KuPS solmi jatkodiilejä, SJK vahvistuu
- Fifan ja Gianni Infantinon vastainen rintama kasvaa – suunnitelmat lopullisesti roskiin?
- Valtava käänne: Arsenalin 90 miljoonan euron tarjous hyväksyttiin
- Nyt tuli tieto: Diogo Tomas löysi uuden joukkueen
- Suuri suru – yksi kaikkien aikojen parhaista puolustajista on kuollut
- Näkökulma: Uefa teki sen, mitä piti – muiden on seurattava perässä
- Veikkausliigassa pelaajauutisia – KuPS solmi jatkodiilejä, SJK vahvistuu
- Nyt tuli tieto: Diogo Tomas löysi uuden joukkueen
- Rahakohussa iso päätös – FIFA koki Superliigan kohtalon
- Valtava käänne: Arsenalin 90 miljoonan euron tarjous hyväksyttiin
- MM-kisavalmentaja jättää tehtävänsä – paljasti karun todellisuuden
- Suuri suru – yksi kaikkien aikojen parhaista puolustajista on kuollut
- Fifan ja Gianni Infantinon vastainen rintama kasvaa – suunnitelmat lopullisesti roskiin?
- Topi Keskisen valmentajalle kenkää ensimmäisen sarjaottelun jälkeen
- Haastattelu: Álex Craninx kertoi miksi jätti IF Gnistanin ja siirtyi Kreikkaan
- Lilliputti kiusasi Ilvestä – pelastus löytyi rankkarikisasta