Manuel Neuer ja Joshua Kimmich lyttäsivät Saksan suorituksen MM-kisoissa – ”Emme pelanneet hyvin ketään vastaan”
Saksan maalivahti Manuel Neuer oli äärimmäisen pettynyt hänen joukkueensa pudottua MM-kisoista maanantaina.
Neuer ja kumppanit kärsivät ensimmäisellä pudotuspelikierroksella rangaistuspotkukilpailussa tappion Paraguyalle, vaikka lähtivät otteluun isona suosikkina.
Konkarivahdin mukaan Saksa ei missään vaiheessa ottelua yltänyt vaaditulle tasolle.
– Olemme kaikki hyvin surullisia. Meiltä puuttui tarvittava terävyys ja myös onni voittoon tänään. Mutta loimme myös yksinkertaisesti liian vähän maalipaikkoja. Meillä ei ollut tarvittavia keinoja tai ratkaisevaa viimeistä terävyyttä, sanoi Neuer Bulinewsin mukaan.
– Rangaistuspotkukilpailussa olisi saattanut olla helpompaa, jos yksi tai kaksi pelaajaa olisi jo aiemmin turnauksessa tai ottelun aikana saanut enemmän itseluottamusta onnistumalla selkeissä maalipaikoissa. Paraguay epäonnistui kahdesti [pilkulta], ja sen pitäisi riittää voittamaan tämä ottelu.
– Mutta olen enemmän huolissani itse ottelusta. Meidän on yksinkertaisesti voitettava tällainen peli tällaista vastustajaa vastaan.
Saksan kapteeni Joshua Kimmich luonnehti koko turnausta pettymykseksi.
– Tuntuu hirveältä. Emme pelanneet hyvin mitään vastustajaa vastaan. Kolmessa ottelussa meillä oli suuria ongelmia joukkueita vastaan, jotka eivät ole maailman huippuluokkaa. Se on fakta.
– Ansaitsimme täysin putoamisemme.
LUE MYÖS
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Englanti luottaa pilkkukisoissa ex-valmentajansa systeemiin – mistä on kyse?
- Erling Haalandin viime hetken maali jäi ärsyttämään vastustajan leirissä – ”Juuri niin tänään kävi”
- Zlatan Ibrahimović hehkuttaa Ranskan hyökkäystä: ”Pelottavaa”
- Graham Potter paljasti viestinsä Ruotsin pelaajille MM-putoamisen jälkeen: ”Vaikka he eivät haluaisi sitä kuulla…”
- Meksiko 16 parhaan joukkoon MM-kisoissa – peli alkoi tunnin myöhässä
- Ronald Koeman jättää Hollannin päävalmentajan pestin
- Kylian Mbappé ja Ranska tekivät selvää jälkeä Ruotsista MM-kisoissa
- Erling Haaland laukoi Norjan MM-neljännesvälieriin – seuraavaksi luvassa valtava haaste
- Ylen asiantuntija Marianne Miettinen kertoi – tämä voi selittää Euroopan maiden vaikeudet MM-kisoissa
- Suomen Cupin ensimmäinen finalisti selvillä
- Chelsean jättänyt Jimi Tauriainen löysi uuden seuran
- Ylen asiantuntija Marianne Miettinen kertoi – tämä voi selittää Euroopan maiden vaikeudet MM-kisoissa
- LIVESEURANTA: Brasilia neljännesvälieriin!
- Ronaldo pyysi Zinédine Zidanea poistumaan Brasilian pukukopista: ”Tunnelma oli karmea”
- Jürgen Klopp äimistyi Saksan hylätystä osumasta: ”Arsenal teki 60 prosenttia maaleistaan tuolla tavalla”
- Neymar käskettiin takaisin lämmittelemästä – näin Carlo Ancelotti kommentoi
- Hollantilaislegendalta kovaa kritiikkiä Ronald Koemanille: ”Mitä valmentajan päässä oikein liikkuu?”
- Taas siirtouutisia Seinäjoelta – SJK myy toisenkin pelaajansa
- Yle: Maalitykki palaa KuPSiin
- Kylian Mbappé ja Ranska tekivät selvää jälkeä Ruotsista MM-kisoissa
