Portugalin laitapuolustaja João Cancelo on avautunut traagisesta hetkestä, joka muutti hänen elämänsä.

Barcelonaa keväällä edustanut laitapakki oli vasta 18-vuotias, kun hän menetti äitinsä auto-onnettomuudessa.

Puolustajan isä José teki töitä ulkomailla Sveitsissä ja Cancelon äiti Filomena asui perheen poikien kanssa Portugalissa. Tammikuussa 2013 Filomena antoi miehelleen kyydin lentokentälle ja lähti ajamaan Cancelon ja tämän 8-vuotiaan veljen kanssa takaisin Barreiron kaupunkiin, jossa he asuivat.

Pojat nukkuivat takapenkillä, kun heidän äitinsä nukahti rattiin moottoritiellä Lissabonin lähellä. Veljekset selvisivät onnettomuudesta lievin vammoin, mutta Filomena menehtyi.

– Elämäni muuttui sekunnin murto-osassa. Muistan joitain asioita. Muistan äitini viimeisen kirkaisun. Muistan veljeni itkun. Hän oli vielä lapsi, kahdeksanvuotias, kertoi Cancelo, 32, A Bolan mukaan.

– Yritin nostaa autoa, jotta äitini olisi päässyt sen alta pois, mutta en pystynyt siihen. En pystynyt. Ulkona oli täysin pimeää, olimme keskellä pensaita moottoritien vieressä. Yritin nostaa [autoa] kaikilla voimillani, mutta en pystynyt siihen.

Cancelo asui tragedian jälkeen isovanhempiensa luona, eikä jalkapallo ollut hänellä päällimäisenä mielessä. Portugalilaispakki kertoi muutaman vuoden takaisessa haastattelussa, että vasta keskustelu hänen isänsä kanssa vei hänet takaisin jalkapallon pariin.

– Olin kuukauden harjoittelematta. Benfican valmentajat soittivat minulle ja sanoin, etten pysty lähtemään [kotoa]. Koin, etten ollut valmis pelaamaan jalkapalloa uudestaan.

– Kunnes yhtenä päivänä isäni puhui kanssani ja kertoi, ettei hän voi palata siirtotyöläiseksi, koska hänen oli pidettävä huolta minusta ja veljestäni. Isäni kyyneleet saivat minut pelaamaan uudestaan.

Cancelon ura on vienyt häntä Benficasta Valenciaan, Internazionaleen, Juventukseen, Manchester Cityyn, Al-Hilaliin ja Barcelonaan. Portugalin paidassa hän on pelannut 68 ottelua.

Parhaillaan Cancelo on maajoukkueen mukana MM-kisoissa Pohjois-Amerikassa. Portugali kohtaa lohkovaiheessa Kongon demokraattisen tasavallan, Uzbekistanin ja Kolumbian.

433

@433
In 2013, João Cancelo’s mother Filomena was killed in a tragic car accident. 🥺

Cancelo, who was 18 years old, and his younger brother, who was only 8, survived the crash.

“It was a matter of milliseconds that changed my life forever,” he told Alta Definição.

“I remember some

Linkki twiittiin.

LUE MYÖS