TOP 5: Nämä tähdet taistelevat MM-kisojen maalikuninkuudesta
Jalkapallon MM-kisat käynnistyvät torstaina. Samalla alkaa myös taistelu turnauksen maalikuninkuudesta.
Tänä vuonna otteluita pelataan ennätysmäärä, joten oletusarvona on myös ennätyksellinen määrä maaleja. Mutta kuka nappaa parhaalle maalintekijälle jaettavan Kultaisen kengän?
Maalikuninkuutta ennustettaessa yksi tekijä nousee huippupelaajien keskuudessa usein isoon rooliin: rangaistuspotkuvastuu.
Turnauksen paras maalintekijä on ollut lähes aina pelaaja, joka ampuu myös maansa rangaistuspotkut. Lionel Messi vuonna 2022, Harry Kane 2018, James Rodríguez 2014 ja Miroslav Klose 2010. Lista on pitkä.
Edellisen kerran maalikuninkuuden voitti pelaaja ilman pilkkuvastuuta vuonna 2002. Temppuun pystyi brasilialaislegenda Ronaldo.
SuomiFutis-sivusto listasi viisi nimeä, joista tulevaa MM-kisojen maalikuningasta lähdetään etsimään.
5. Julián Álvarez – Argentiina

Moni valitsisi Argentiinan ykkösnimeksi edelleen Lionel Messiin, mutta tänä vuonna katseet kohdistuvat yhä vahvemmin Julián Álvareziin.
Peliyhtiö Wildz tarjoaa Álvarezin maalikuninkuuteen kerrointa 21.00. Vedonlyöntimarkkina arvostaa esimerkiksi Messiä edelleen selvästi korkeammalle.
Jos edelliset MM-kisat olivat tietyllä tapaa läpimurto, niin Álvarez vaikuttaa nyt valmiilta nousemaan entistä suurempaan rooliin.
Atléticon hyökkääjä pääsee loistamaan Messin ympärillä ja nauttimaan todennäköisesti viimeistä kertaa legendan tarjoiluista MM-tasolla.
Messi on Argentiinalle edelleen ehdoton avainpelaaja, mutta hyökkäyspäässä on siitä huolimatta aikaisempaa enemmän vastuuta tarjolla.
Álvarezin ainoa kompastuskivi saattaa olla se, että pelaaja ei ammu Argentiinan rangaistuspotkuja.
Wildzin kerroin Álvarezin maalikuninkuudelle: 21.00.
4. Lamine Yamal – Espanja

Lamine Yamal osoitti jo ensimmäisissä EM-kisoissaan pystyvänsä ratkaisemaan pelejä suurimmalla näyttämöllä.
Tänä vuonna edessä ovat uran ensimmäiset MM-kisat. Yamal kertoi vastikään, että nyt voisi olla se vuosi, jolloin nuorukainen voittaisi halutun Ballon d’Orin.
Tämä vaatisi nappisuoriutumista tulevissa kisoissa. On vielä epävarmaa, ehtiikö Yamal kuntoon Espanjan avausotteluun Kap Verdeä vastaan.
Se on kuitenkin varmaa, että nuorukainen uhkuu nälkää. Nälkää lisää myös se, että loppukausi meni sivuun loukkaantumisen takia.
Yamal ei Álvarezin tavoin ole maansa ykkösvaihtoehto pilkkujen ampujaksi, mutta potentiaalia maalikuninkaaksi löytyy.
Moni nostaisi Espanjan pilkkuvastuullisen Mikel Oyarzabalin suuremmaksi suosikiksi. Myös vedonlyöntimarkkinoilla povataan Oyarzabalia maalikuninkaaksi.
Wildz on antanut Oyarzabalille kertoimen 15.00.
Yamalin yksilötaidolla on kuitenkin vaikea kuvitella, että La Rojan riveistä joku muu heiluttaisi verkkoja nuorukaista enemmän.
Wildzin kerroin Yamalin maalikuninkuudelle: 19.00.
3. Erling Haaland – Norja

Norja lähtee kisoihin yhtenä turnauksen mustista hevosista. Joukkueen suurimmat kysymysmerkit löytyvät puolustuspäästä, mutta hyökkäyksessä materiaali on huipputasoa.
Kaiken keskiössä on Erling Haaland. Norjan hyökkäyspeli rakentuu vahvasti Manchester City -tähden ympärille.
Haaland oli MM-karsintojen selkeä maalikuningas 16 osumallaan. Hurja määrä maaleja syntyi vain kahdeksassa ottelussa.
Valioliigassa mennyt kausi oli Haalandille hieman aikaisempia heikompi. Norjalainen voitti siitä huolimatta sarjan maalikuninkuuden.
Mikäli Norja etenee pitkälle turnauksessa, on Haaland yksi vahvimmista ehdokkaista Golden Bootin voittajaksi.
Wildz tarjoaa Haalandin maalikuninkuudelle kerrointa 16.00.
2. Harry Kane – Englanti

Harry Kane pelasi Bayern Münchenissä uransa parhaan kauden. Englantilainen iski saksalaisseuralle kaikissa kilpailuissa yhteensä peräti 60 maalia.
Maajoukkueessa Kane kantaa kapteeninnauhaa ja on joukkueensa hyökkäyspelin selkeä kulmakivi.
Päävalmentaja Thomas Tuchel on iskenyt Englannin pelaamiseen oman kädenjälkensä, ja Kane on omienkin sanojensa mukaan nauttinut saksalaisen alaisuudessa pelaamisesta.
Kaikki tämä lupaa Kanen kannalta hyvää, ja 33-vuotias hyökkääjä on erittäin vahva kandidaatti turnauksen maalikuninkaaksi.
Lisäksi Kane hoitaa Englannin rangaistuspotkut, mikä nostaa pelaajan osakkeita entisestään.
Englanti kohtaa alkulohkossa myös muun muassa Panaman, jota vastaan Kane voisi vuoden 2018 MM-kisojen tavoin paukuttaa useamman osuman, ja sujahtaa nopeasti karkuun maalikuningasmittelössä.
1. Kylian Mbappé – Ranska

Ranskan hyökkäysmateriaali on kenties turnauksen kovin. Michael Olise, Ousmane Dembélé ja Rayan Cherki ovat vain osa nimistä, jotka pelaavat Kylian Mbappén rinnalla.
Vaikka Mbappélle osuisi heikompi ilta, ympäriltä löytyy laatua ratkomaan pelejä.
Silti katseet kohdistuvat ennen kaikkea maan omaan talismaaniin. Mbappé on pelannut Les Bleusin paidassa kahdet MM-kisat.
Viimeisin MM-ottelu oli vuoden 2022 finaali, jossa ranskalaishyökkääjä esitti MM-historian kenties kovimman yksilösuorituksen iskemällä kolme maalia Argentiinan verkkoon.
Ranska kuitenkin hävisi, ja Mbappén hampaankolossa on varmasti paljon.
Ranskalaista epäiltiin menneellä kaudella Real-fanien toimesta, ja seuran toinen perättäinen pokaaliton kausi povaa niin ikään Mbappélle suurta näytönhalua tuleviin kisoihin.
Mbappén ominaisuuksista tehdä maaleja on turha edes sen enempää keskustella, ja menneisyyden näytöt MM-kentillä puhuvat puolestaan. Mbappé ampuu lisäksi myös maansa pilkut.
Erityismaininta: Igor Thiago – Brasilia

Brasilian avauksesta ei ole hetkeen löytynyt aitoa vanhan koulukunnan kärkimiestä. Igor Thiago täyttää nyt pitkästä aikaa kyseisen roolin.
Thiago on boksissa vahva ja tuo kaivattua fyysisyyttä Brasilian hyökkäykseen.
Brasilialaiskärki on myös armoton viimeistelijä. Thiago iski Brentfordille päättyneellä kaudella 22 maalia Valioliigassa.
Vire Brasilian harjoitusotteluissa on näyttänyt lupaavalta, ja kyseessä voi hyvinkin olla yksi turnauksen kovimmista maalintekijöistä.
Brasilia kohtaa lohkovaiheessa myös esimerkiksi Haitin, jota vastaan sen on mahdollista lyödä rumat lukemat taululle.
Wildzin kerroin Thiagolle: 50.00.
Cristiano Ronaldo ja Lionel Messi?

Kaksi jalkapallon suurinta nimeä pelaavat todennäköisesti viimeisiä MM-kisojaan.
SuomiFutis-sivuston top viiteen kumpikaan ei mahtunut. Kaksikon nousu maalikuninkuustaisteluun ei olisi kuitenkaan yllätys. Molemmilla on edelleen kyky ratkaista otteluita, ja sekä rangaistuspotkut että vapaapotkut kuuluvat molempien vastuulle.
Myös Wildz on sitä mieltä, ettei kaksikkoa kannata laskea ulos. Wildzin kerroin Messin maalikuninkuudelle on vain 12.00. Ronaldon maalikuninkuudelle annetaan hieman korkeampi kerroin, 17.00.
Katso Wildzin maalikuningaskertoimet tästä.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- ”Parempi kuin Ousmane Dembélé” – PSG:n huipputalentin temput kuvottavat
- Juventus nojaa ”tuttuun ja turvalliseen” – tämä ikämies seuraavaksi vahvistukseksi?
- Ennätykset paukkuivat – Bodø/Glimtin hyökkääjä sai siirron toiseen Mestarien liiga -seuraan
- Kun on kuuma niin on kuuma – Veikkausliigassa nähtiin harvinaislaatuinen maali
- Nyt se on virallista: ranskalaisseura kahmi kesän isoimman pelaajahankinnan!
- Veikkausliigassa iso käänne – FC Inter ampui itseään jalkaan
- MM-kisoissa loistanut maalivahtisankari sai ison siirron
- Neymar teki kaksi maalia ja hölmöili pelikiellon
- Lauantai oli synkkä päivä Veikkausliigan kärkihaastajille
- Itävallassa melkoinen yllätys: tennistähti vaihtaa mailan nappulakenkiin
- MM-kisoissa loistanut maalivahtisankari sai ison siirron
- Nyt se on virallista: ranskalaisseura kahmi kesän isoimman pelaajahankinnan!
- ”Parempi kuin Ousmane Dembélé” – PSG:n huipputalentin temput kuvottavat
- Ennätykset paukkuivat – Bodø/Glimtin hyökkääjä sai siirron toiseen Mestarien liiga -seuraan
- Juventus nojaa ”tuttuun ja turvalliseen” – tämä ikämies seuraavaksi vahvistukseksi?
- Veikkausliigassa iso käänne – FC Inter ampui itseään jalkaan
- Kun on kuuma niin on kuuma – Veikkausliigassa nähtiin harvinaislaatuinen maali
- Neymar teki kaksi maalia ja hölmöili pelikiellon
- Lauantai oli synkkä päivä Veikkausliigan kärkihaastajille
- Mark van Bommel MM-kisajoukkueen peräsimeen