Tuomarifarssi MM-kisoissa? Belgia koki karmean pettymyksen
Belgia jäi avauskierroksella tasapeliin Egyptin kanssa, eikä täyttä pistepottia tullut myöskään Irania vastaan. ”Punaiset paholaiset” jäi maalittomaan tasuriin Los Angelesissa sunnuntaina kello 22 Suomen aikaa alkaneessa ottelussa.
Myös Iranille tasapelipiste oli kisojen toinen, sillä iranilaiset pelasivat ensimmäisellä kierroksella tasapelin Uuden-Seelannin kanssa.
Belgialle jää Iran-ottelusta paljon jossiteltavaa.
Belgialaiset varmasti kokevat erotuomari Dario Herreran ja videohuoneen sortuneen pahaan virheeseen. Iranin Alireza Jahanbakhsh runteli Leandro Trossardia rajusti pohkeeseen nappuloilla. Trossard jäi nurmelle tuskissaan.
Lähikuvista näkyi, kuinka iranilaispelaajan isku repäisi Trossardin sukan rikki ja jätti näkyvät jäljet belgipelaajan pohkeeseen. Tuomari ei antanut Jahanbakhshille edes varoitusta tilanteesta.
Belgialla oli myös yksi avopaikka, josta olisi ilman muuta pitänyt saada pallo maaliin. Alireza Beiranvand otti Iranin maalilla koko kisojen uskomattomimman venytyksen estäessään Maxim De Cuyperin yrityksen. Belgia ei siirtynyt johtoon miltei varmasta maalipaikasta.
Myös Thibaut Courtois joutui toisella puoliskolla torjuntatöihin, kun Belgian Nathan Ngoy kämmäsi pahasti. Hän haparoi pallon kanssa keskialueella ja menetti pelivälineen Mehdi Taremille, joka oli karkaamassa läpiajoon. Ngoy repi alimpana miehenä ja sai suoran punaisen kortin.
Belgia pelasi viimeisen puolituntisen vajaalla. Vauhtia ja tilanteita riitti, mutta maaliton tulos jäi taululle.
Belgialla on jäljellä peli Uutta-Seelantia vastaan ja Iran kohtaa vielä Egyptin. Uusi-Seelanti ja Egypti kohtaavat kello 4 tänä yönä.
- Datayritys listasi Veikkausliiga-pelaajat, jotka voisivat pärjätä Euroopan huippusarjoissa
- HJK ei pystynyt iskemään voittomaalia – Joonas Rantanen: ”Meillä oli tänään mahdollisuus saavuttaa jotain suurta”
- Teemu Pukki kommentoi SuomiFutikselle: ”Jälkikäteen hienointa on ollut …”
- Sunnuntaina todistettiin yhtä kaikkien aikojen sulamisista
- Veikkausliigan paras maalivahti saattaa vaihtaa seuraa – ”Sain kaiken, mistä olisin ikinä voinut haaveilla”
- Lionel Messi teki historiaa – tähän ei ole pystynyt kukaan muu
- Ilari Kangasniemi pääsi ensimmäistä kertaa Leicesterin avauskokoonpanoon
- Euroopan- ja maailmanmestari palasi eläkkeeltä: maali ja ottelun paras pelaaja
- LIVESEURANTA: FC Inter voittaa Veikkausliigan mestaruuden – HJK pelasi tasan!
- FC Inter -kapteeni naljaili Teemu Pukille ja Alexander Ringille – ”Ei ole yhtään mulkkua jätkää”