Fifan peliliike nostatti myrskyn – Uefa iski takaisin
Kansainvälinen jalkapalloliitto FIFA harkitsee puheenjohtajansa Gianni Infantinon johdolla uuden yhtiön perustamista MM-kisojen ja seurajoukkueiden MM-turnauksen kaupallisten oikeuksien ympärille.
Sen suunnitelmissa olisi myös myydä yhtiöstä siivu yksityisille sijoittajille.
Ajatuksena on, että FIFA säilyttäisi enemmistövallan, mutta noin 20–30 prosenttia yhtiöstä päätyisi sijoittajille. Fifan kaikki 211 jäsenliittoa saisivat tämän seurauksena pienen omistusosuuden, jonka ne voisivat halutessaan myydä.
Euroopan jalkapalloliitto UEFA ei kuitenkaan sulattanut ideaa lainkaan, vaan antoi siitä tuoreeltaan poikkeuksellisen tylyn lausunnon.
– Tämä ylittää rajan, jota jalkapallon hallintoelinten ei pitäisi koskaan ylittää. Jalkapallon sielu ja sen hallinto eivät ole kauppatavaraa. Se ei ole myytävänä, UEFA jyrähti.
Artikkeli jatkuu postauksen jälkeen. Jos postaus ei näy, voit katsoa sen tästä.
Fifan mukaan hankkeen tarkoituksena on kasvattaa jalkapallon tuottoja ja jakaa jäsenliitoille enemmän rahaa. Fifan mukaan ulkopuoliset sijoittajat eivät kuitenkaan saisi päätösvaltaa esimerkiksi kilpailuihin tai sääntöihin.
Suurimmat huolenaiheet liittyvät kuitenkin MM-kisojen tulevaisuuteen. Sijoittajien mukaantulo saattaisi johtaa esimerkiksi arvokisojen laajenemiseen.
MM-kisat laajenivat tänä vuonna jo mammuttimaiseen 48 joukkueen turnaukseen, eikä FIFA ole sulkenut pois mahdollisuutta kasvattaa kisoja tulevaisuudessa jopa 64 maan turnaukseen.
LUE MYÖS:
- Ville Koski iski ensimmäisen maalinsa La Ligassa
- Palloliitto: Miesten Suomen Cupin finaalia ei keskeytetty sairauskohtausten takia
- Opettaja vaihtoi karttakepin OnlyFansiin ja jalkapalloon – yksi piirre ulkonäössä kiinnitti huomion
- 16-vuotias keskikenttäpelaaja loisti Mestarien liigassa – asiantuntijalta hurja vertaus
- Melkoinen veto: 14-vuotias poika debytoi Ykkösliigassa
- Vanhemmat miehet vikittelevät Maddieta, 17, ja Addisonia, 16, kyseenalaisilla kommenteilla – ”Prinsessani”
- Kroaattipelaaja keksi täysin uuden tavan huijata vastustajaa
- MM-kisatähti kiistää kidnappausväitteet
- Romano: Tässä on Philippe Coutinhon uusi seura
- Virallista: Tässä on James Rodríguezin uusi seura
- Virallista: Tässä on James Rodríguezin uusi seura
- Kroaattipelaaja keksi täysin uuden tavan huijata vastustajaa
- Vanhemmat miehet vikittelevät Maddieta, 17, ja Addisonia, 16, kyseenalaisilla kommenteilla – ”Prinsessani”
- Maailmalla taivastellaan 18-vuotiaan hyökkääjän tilastoja: ”Todella mielenkiintoista”
- No nyt: Cristiano Ronaldo ja Al-Nassr saavuttivat ikivanhan maailmanennätyksen
- Glen Kamara aloittanut kauden vahvasti – sivusto paljastaa positiivisen trendin
- Tähtitoimittaja on nähnyt tarpeeksi – kova väite Cristiano Ronaldosta
- Sydney Sweeney kuvattiin alasti jalkapallon kanssa – tämä näky valtasi somen
- Romano: Tässä on Philippe Coutinhon uusi seura
- MM-kisatähti kiistää kidnappausväitteet
