Hälyttävän pitkät jonot MM-finaalissa – tähtivalmentaja ei säästynyt
Miesten MM-loppuottelun ympärillä käy kuhina. Lionel Messin viimeinen tango ja Lamine Yamalin tanssiinkutsut puolustajille ovat houkutelleet New Jerseyn East Rutherfordiin Espanjan ja Argentiinan faneja.
Britannian yleisradioyhtiö BBC kertoo, että väenpaljous finaalistadionin ympärillä onkin johtanut todella pitkiin jonoihin (ulkoinen linkki).
Jonoja osittain selittää Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin läsnäolo. The Guardianin mukaan USA:n salainen palvelu käy läpi jokaisen, joka pyrkii 82 500 katsojan stadionille (linkki).
Trump ei ole ollut aiemmissa MM-peleissä paikan päällä.
BBC uutisoi, että katsojat ovat joutuneet varaamaan noin kaksi tuntia jonottamiseen. Brasilialainen Ronaldo ja näyttelijä Tom Cruise pääsivät sisään ilmeisesti ongelmitta, mutta esimerkiksi saksalaisvalmentaja Jürgen Kloppin piti The Guardianin mukaan jonottaa rahvaan seassa monta tuntia päästäkseen stadionille.
Tämän artikkelin kirjoitushetkellä ei ole kuitenkaan uhkaa siitä, että loppuottelun alkuvihellystä jouduttaisiin lykkäämään.
- Hattutemppu ja kaksi maalisyöttöä – Achraf Hakimi pisti ranttaliksi
- Näin lähellä Kylian Mbappé oli Ballon d’Oria – äänet paljastuivat
- Suurseurojen välinen ottelu myrskyn silmässä – boikottia vaaditaan
- AC Milan tiputti ison uutisen ”Kapteeni Amerikan” tulevaisuudesta
- Nyt näkee huippujalkapalloa ilmaiseksi! – Viaplaylta kova tiedote
- Venäjä palaa – kuinka käy jalkapallon?
- AC Oulu matkalla historiansa ensimmäisiin europeleihin – Veikkausliigan päätöksessä hurjat panokset
- Näin Veikkausliiga ratkeaa kolmen välillä – mestaruustaistelussa monta mutkaa
- Englannin hyökkääjän EM-kisat vaarassa – joutuu oikeuteen pahoinpitelystä kesällä 2028
- Toni Koskelan Kalmarille karvas tappio Allsvenskanissa – Tony Miettinen iski tärkeän voittomaalin
- Suomi antaa Tansaniaan ja Keniaan samanlaisia summia, mitä maat käyttävät jalkapalloturnaukseen
- Nyt näkee huippujalkapalloa ilmaiseksi! – Viaplaylta kova tiedote
- Useat seurat alkavat boikotoida Turun Interiä – Yle: Interiltä vastaus
- Tuki Infantinolle oli liikaa – jalkapallopomo erosi
- MTV: Tässä on Jesse Östin uusi seura – samalla lähtee 22 liigamaalin hyökkääjä
- AC Oulu matkalla historiansa ensimmäisiin europeleihin – Veikkausliigan päätöksessä hurjat panokset
- Näin Veikkausliiga ratkeaa kolmen välillä – mestaruustaistelussa monta mutkaa
- Venäjä palaa – kuinka käy jalkapallon?
- Suomelle 30 000 euron sakot Uefalta
- KuPS koki ison takaiskun Veikkausliigan mestaruustaistelussa