HJK vahvisti erittäin nimekkään lainahankinnan
Liverpoolin alle 21-vuotiaiden joukkueen kapteeni Amara Nallo tulee vahvistamaan Helsingin Jalkapalloklubin puolustuslinjaa. Lainasopimus kattaa loppukauden. Sopimuksessa ei ole osto-optiota.
– Intensiteetti harjoituksissa oli todella korkea. On hienoa pelata laadukkaiden pelaajien kanssa. Vaatimustaso on korkea, pidän siitä todella paljon, Nallo kertoi perjantaina ensimmäisten harjoitusten jälkeen.
Nallo, 19, ei halua palata Liverpooliin tyhjin käsin.
– HJK on suurin seura Suomessa, joten olen tietenkin innoissani. Olen tullut tänne voittamaan, haluan voittaa niin monta peliä kuin mahdollista ja pelata niin paljon kuin voin. Toivottavasti pystymme pelaamaan mestaruudesta ja voittamaan cupin, Lontoossa syntynyt toppari totesi seuran tiedotteessa.
Nallolla on aiempaa kokemusta miesten peleistä. Hän on esiintynyt Liverpoolin edustusjoukkueessa kolmessa ottelussa, joista tosin kahdessa hän on ottanut punaisen kortin.
HJK:n urheilujohtajan Petri Vuorisen mukaan Nallon hankinta tuli ajankohtaiseksi, kun Brooklyn Lyons-Foster siirtyi Derry Cityyn.
– Amara tuo meille puolustukseen hyvän vaihtoehdon loppukaudeksi. Hän on potentiaalinen nuori toppari, joka tuo lujuutta ja kaksinkamppailuvoimaa syksyn tärkeisiin otteluihin, Vuorinen kommentoi.
- AC Milan tiputti ison uutisen ”Kapteeni Amerikan” tulevaisuudesta
- Nyt näkee huippujalkapalloa ilmaiseksi! – Viaplaylta kova tiedote
- Venäjä palaa – kuinka käy jalkapallon?
- AC Oulu matkalla historiansa ensimmäisiin europeleihin – Veikkausliigan päätöksessä hurjat panokset
- Näin Veikkausliiga ratkeaa kolmen välillä – mestaruustaistelussa monta mutkaa
- Englannin hyökkääjän EM-kisat vaarassa – joutuu oikeuteen pahoinpitelystä kesällä 2028
- Toni Koskelan Kalmarille karvas tappio Allsvenskanissa – Tony Miettinen iski tärkeän voittomaalin
- KuPS koki ison takaiskun Veikkausliigan mestaruustaistelussa
- Veikkausliigan kärkiottelusta muodostui kuuden maalin trilleri
- Valmentaja: Viljami Sinisalon rooli Celticissä selviää pian
- Useat seurat alkavat boikotoida Turun Interiä – Yle: Interiltä vastaus
- Suomi antaa Tansaniaan ja Keniaan samanlaisia summia, mitä maat käyttävät jalkapalloturnaukseen
- Tuki Infantinolle oli liikaa – jalkapallopomo erosi
- MTV: Tässä on Jesse Östin uusi seura – samalla lähtee 22 liigamaalin hyökkääjä
- Näin Veikkausliiga ratkeaa kolmen välillä – mestaruustaistelussa monta mutkaa
- AC Oulu matkalla historiansa ensimmäisiin europeleihin – Veikkausliigan päätöksessä hurjat panokset
- KuPS koki ison takaiskun Veikkausliigan mestaruustaistelussa
- Suomelle 30 000 euron sakot Uefalta
- Valmentaja: Viljami Sinisalon rooli Celticissä selviää pian
- Toni Koskelan Kalmarille karvas tappio Allsvenskanissa – Tony Miettinen iski tärkeän voittomaalin