Belgian päävalmentaja Rudi Garcia sanoo, että hänen joukkueeltaan loppui tuuri perjantaina MM-kisojen puolivälierässä Espanjaa vastaan.

Espanja ratkaisi 2-1-voiton hyväkseen 88. minuutilla, kun Belgian varamaalivahti Senne Lammens pudotti pelivälineen torjunnasta suoraan eteensä ja Mikel Merino ryntäsi laittamaan irtopallon sisään.

Lammens oli vaihdettu toisella jaksolla kentälle Thibaut Courtois’n saatua lihasvamman. Loukkaantumiset olivat muutenkin Belgian riesana, sillä kapteeni Youri Tielemans loukkaantui jo alkulämmön aikana ja Kevin de Bruynen oli tultava loukkaantuneena vaihtoon hieman ennen voittomaalia.

– Voimme olla ylpeitä MM-kisoistamme ja oppia tästä. Tappiosta oppii. En usko, että meillä on mitään syytä tuntea häpeää. Mielestäni pystyimme todella laittamaan Espanjan koville, kommentoi Garcia ESPN:n mukaan.

– Valitettavasti tähdet eivät olleet tänä iltana meidän puolellamme. Menetimme maalivahtimme, menetimme kapteenimme. Jouduimme myös vaihtamaan pois Kevin de Bruynen, mikä ei ollut osa pelisuunnitelmaamme ottelun loppuvaiheessa.

– Rehellisesti sanottuna pelaajamme olivat tehtävänsä tasalla. He toteuttivat juuri sen pelisuunnitelman, jonka heille annoin. He tekivät täsmälleen sen, mitä pitikin tehdä, mutta jälleen kerran tarvitsimme onnea puolellemme. Valitettavasti tällä kertaa onni hymyili Espanjalle eikä Belgialle.

Garcia harmitteli myös tunnin kohdalla sattunutta tilannetta, jossa pallo osui Espanjan rangaistusalueella Rodrin käteen, mutta erotuomari Michael Oliver ei puhaltanut pilliinsä, eikä videotuomari puuttunut peliin.

– Liian moni asia meni pieleen. Palaset eivät vain loksahtaneet paikoilleen.

– He käsittelivät palloa rangaistusalueella. Michael Oliver on yksi asia, mutta mitä varten VAR sitten on olemassa? Minusta käsivirheet tulevat olemaan ikuisesti ongelmallinen aihe. Säännöt eivät ole sen selkeämmät tai tiukemmat. En aio sanoa tästä tilanteesta enempää, mutta mielestäni kyseessä oli tilanne, joka kääntyi meitä vastaan puolivälierässä.

– Kun kohtaat tämän tasoisen joukkueen, tarvitset myös hieman onnea puolellesi, joten et voi antaa vastustajalle mitään ilmaiseksi. Valitettavasti me teimme niin muutaman kerran.

The Athletic | Football

@TheAthleticFC
Thibaut Courtois leaves the pitch in tears as he is replaced by Manchester United's Senne Lammens.

The Real Madrid goalkeeper suffered an injury just before the hydration break.

At 34, could that be the last we see of Courtois at the World Cup?

Linkki twiittiin.

LUE MYÖS