Saksa vahvisti: Jürgen Klopp lähellä siirtoa päävalmentajaksi
Jürgen Klopp on päässyt periaatteessa sopuun Saksan päävalmentajan pestistä.
Saksa putosi MM-kisoista ensimmäisellä pudotuspelikierroksella ja päävalmentaja Julian Nagelsmann erosi tehtävästään maan jalkapalloliiton (DFB) suosituksesta.
DFB on kertonut, että sen johtohenkilöt tapasivat Kloppin New Yorkissa ja pääsivät hänen kanssaan alustavasti yhteisymmärrykseen.
Neuvotteluja jatketaan vielä ensi viikolla, mutta Kloppin odotetaan siirtyvän Saksan peräsimeen, jos kaikki asianomaiset pääsevät sopuun siitä, että hän jättää tehtävänsä Red Bullin globaalin jalkapallotoiminnan johtajana.
– DFB:n puheenjohtaja Bernd Neuendorf ja DFB:n varapuheenjohtaja Hans-Joachim Watzke kävivät ensimmäiset perusteelliset keskustelunsa Jürgen Kloppin kanssa New Yorkissa koskien hänen mahdollista nimitystään maajoukkueen päävalmentajaksi, kertoo DFB tiedotteessaan.
– Rakentavan keskustelun aikana saavutettiin yhteisymmärrys mahdollisen sopimuksen keskeisistä kohdista. Neuvottelut jatkuvat ensi viikolla.
– Molemmat osapuolet ovat luottavaisia sen suhteen, että neuvottelut – edellyttäen, että yhteisymmärrys Kloppin nykyisen työnantajan Red Bullin kanssa saavutetaan – voidaan lopulta saattaa onnistuneesti päätökseen.
BBC:n mukaan Kloppin odotetaan siirtyvän Saksan päävalmentajaksi neljän vuoden sopimuksella. Aiemmin hän on valmentanut Mainzia, Borussia Dortmundia ja viimeksi Liverpoolia, jossa hän vietti vuodet 2015-2024. Pesti Saksan peräsimessä on Kloppin ensimmäinen maajoukkuetasolla.
LUE MYÖS
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Virallista: Stevie Grieve sai potkut
- Palermo vahvisti: Jesse Joronen kävi leikkauksessa
- Pikkuhuuhkajien maalivahti lainalle Saksan kolmostasolle
- Virallista: Tähtipelaaja jättää Ilveksen
- IS: Veikkausliigan nimi vaihtuu
- Hurja euroarpa KuPSille – Mohamed Salah saatetaan nähdä Suomessa
- KuPS vahvistuu – Ranskan nuorten maajoukkuepelaaja sisään
- Eurooppa-liiga 2026-27: Ottelut, tulokset, tv, suomalaiset
- FIFA-pomo rajussa liemessä – kohtaa vakavia syytöksiä
- Näin suomalaispelaajien kävi eurokentillä
- Näin suomalaispelaajien kävi eurokentillä
- FC Interin upea eurokesä päättyi Kööpenhaminassa
- Jalkapallon entinen ihmepoika lopetti uransa – ikää vasta 21 vuotta
- Mestarien liigan otteluohjelma julkaistu – Kaan Kairinen kohtaa Euroopan kärkiseuroja
- KuPS vahvistuu – Ranskan nuorten maajoukkuepelaaja sisään
- Ensimmäistä kertaa Mestarien liigan historiassa: Yaya Touré teki huiman tempun
- Hurja euroarpa KuPSille – Mohamed Salah saatetaan nähdä Suomessa
- FIFA-pomo rajussa liemessä – kohtaa vakavia syytöksiä
- Se on siinä! KuPS eteni Konferenssiliigan liigavaiheeseen
- Virallista: Tuomas Ollila löysi uuden seuran
