Thibaut Courtois olisi halunnut jatkaa MM-puolivälierässä kentällä: ”Valmentajan päätös”
Belgian maalivahti Thibaut Courtois sanoo, että hän olisi ollut valmis jatkamaan kentällä loukkaantumisestaan huolimatta MM-kisojen puolivälierässä Espanjaa vastaan.
Courtois jätti kentän kyyneleet silmissä 70. minuutilla reisivamman takia. Hän teki tilaa Senne Lammensille, jonka virheestä Espanja iski loppulukemat 2-1 taululle.
Ottelun jälkeen Courtois kertoi, että hän pystyi pelaamaan kivun kanssa, mutta sanoi kunnioittavansa päävalmentaja Rudi Garcian päätöstä.
– Se tapahtui pitkän avauksen yhteydessä toisen puoliajan alussa. Tunsin jotain lihaksen seudulla, kommentoi Courtois Yahoo Sportsin mukaan.
– Torjuin muutaman kerran. Tunsin oloni hyväksi, joten jatkoin pelaamista. Sitten avasin pallon pitkällä potkulla uudelleen ja tunsin sen hieman voimakkaammin. Siinä vaiheessa ymmärtää, että kyse on lihasvammasta, ja silloin täytyy olla varovainen.
– Totta kai halusin jatkaa, mutta valmentaja halusi kentälle pelaajan, joka on sataprosenttisessa kunnossa. Se on hänen päätöksensä. Itse olisin halunnut yrittää pelata vielä viisi tai kymmenen minuuttia nähdäkseni, miten tilanne kehittyy, koska oloni oli hyvä.
– Torjuin hyvin, eikä vamma haitannut minua torjuntatilanteissa. Se haittasi ainoastaan pitkiä avauksia. Se oli siis valmentajan päätös, eikä siinä ole mitään ongelmaa.
Garcia sanoi, että hän päätti vaihtaa Courtois’n suojellakseen pelaajaa ja joukkuettaan, joka olisi joutunut pelaamaan siipirikkoisen maalivahdin kanssa.
– Se kuuluu huippu-urheiluun. Sinun täytyy olla keskittynyt ja pystyä suoriutumaan tällaisissa otteluissa. MM-kisojen alusta lähtien en ole halunnut kentälle pelaajia, jotka eivät ole sataprosenttisessa kunnossa, ja tänään se koski Courtois’ta, sanoi Garcia ESPN:n mukaan.
– Hän oli erinomainen koko MM-turnauksen ajan, mutta emme halunneet hänen vammansa pahenevan, ja siksi otimme hänet pois kentältä.
– Hän on yksi maailman parhaista maalivahdeista, joten hänen menettämisensä oli meille kova isku.
Courtois sanoi, että Lammens toipuu kyllä mokastaan, joka johti Espanjan voittomaaliin.
– Annoin hänelle ison halauksen. Tällä hetkellä en voi tehdä juuri muuta.
– Hän on loistava maalivahti, ja hän tulee vain vahvistumaan tästä kokemuksesta. Hänellä on vahva luonne.
LUE MYÖS
- Tässä se on! Ballon d’Or -ehdokkaiden lista vuoden parhaaksi miespelaajaksi nyt julki
- Kuka on vuoden nuori pelaaja? Tässä ovat ehdokkaat palkintoon
- Täyttä ylivoimaa – tässä ovat ehdokkaat parhaaksi valmentajaksi
- Nyt jysähti: MM-kisasensaatio Vozinha on ehdolla maailman parhaaksi maalivahdiksi
- Mika Nurmela lähtee Palloliitosta
- Ousmane Dembélé nimesi kolme Ballon d’Or -ehdokastaan
- Suomen Cup 2026: Uutiset, tulokset, tv, voittajat
- Joel Pohjanpalo avasi liigakauden maalitilinsä – Palermo sarjakärjessä
- Onko tässä maailman paras jalkapalloilija? – ”Pidän itseäni aina parhaana”
- Haastattelu: Ulkomailta tarjouksia saanut Herman Sjögrell kertoi miksi siirtyi FC Interiin
- Onko tässä maailman paras jalkapalloilija? – ”Pidän itseäni aina parhaana”
- Ousmane Dembélé nimesi kolme Ballon d’Or -ehdokastaan
- Raivokas ulostulo Gianni Infantinoa vastaan
- Haastattelu: Ulkomailta tarjouksia saanut Herman Sjögrell kertoi miksi siirtyi FC Interiin
- Kaikkien rakastama lajilegenda on roihahtanut uuteen liekkiin
- Italian MM-kultaikoni kesti työssään vain kolme peliä
- Virallista: Arttu Hoskoselle seurasiirto
- Joel Pohjanpalo avasi liigakauden maalitilinsä – Palermo sarjakärjessä
- Uutta tietoa: Tähän kaatui Karim Benzeman romanttinen kotiinpaluu
- Expressen: Turussa pelanneen Axel Kouamén siirto voi kaatua – Inter on jäämässä ilman osuutta
