Uusien tietojen mukaan IF Gnistanin maalitykki Adeleke Akinyemin, 28, siirto Azerbaidžaniin on nyt valmis. Uutisoimme aiemmin viime viikolla, että Akinyemin siirto olisi lähes paketissa, mutta nyt nigerialainen on matkustanut Azerbaidžaniin maan pääkaupunkiin Bakuun, kertoo Sportal-sivusto.

Sportalin mukaan Gnistanin ja Neftçi Bakun neuvottelut ovat päättyneet myönteisesti. Siirto on ollut vireillä jo hetken aikaa. Toimittaja Eetu Ikolan mukaan siirtosumma olisi noin 450 000 euroa ja bonukset päälle.

Akinyemi on tehnyt tällä kaudella Gnistanin riveissä Veikkausliigassa kolmetoista maalia. Viime kauden hän pelasi Ilveksessä, jossa hän teki neljässätoista ottelussa kaksi maalia. Gnistan menettää todellisen maalintekijän ja Veikkausliigan mestaruuden tavoittelu on helsinkiläisseuralle entistäkin hankalampaa.

Gnistan on kirjoitushetkellä Veikkausliigassa neljäntenä.

LUE MYÖS: