Valioliigassa ennätyssiirto!
Englannin Valioliigassa on paukahtamassa kesän siirtoikkunan viimeisenä päivänä todellinen jättisiirto.
Esimerkiksi The Athletic ja Sky Sports uutisoivat, että Chelsea on myymässä Argentiinan maajoukkuepelaaja Enzo Fernándezin Manchester Cityyn.
Manchester City on maksamassa 25-vuotiaasta Fernándezista 125 miljoonaa puntaa eli noin 146 miljoonaa euroa.
Tämä siirtokorvaus on tasoissa Ison-Britannian aiemman sisäisten siirtojen ennätyssumman kanssa: Liverpool nimittäin maksoi Newcastlelle saman hinnan Alexander Isakista vuosi sitten.
Fernández siirtyi Chelseaan portugalilaisesta Benficasta vuonna 2023. Tuolloin siirtokorvaus oli 106,8 miljoonaa puntaa ja argentiinalaistähti allekirjoitti kesään 2032 saakka ulottuvan sopimuksen.
Fernández on kuitenkin ollut viime kaudesta lähtien jälleen siirtohuhujen kohteena. Elokuun puolivälissä näytti jo siltä, että hän on jäämässä Chelseaan, kun muut seurat eivät tehneet riittäviä tarjouksia lontoolaisseuran asettamaan takarajaan mennessä.
Nyt City on kuitenkin iskenyt pöytään tarpeeksi ison tarjouksen ja Fernándezin odotetaan pian olevan manchesterilaisseuran uusi huippuvahvistus.
LUE MYÖS:
- Kolumbian legenda ilmoitti – upea maajoukkueura tulee päätökseen
- ”Ukrainan Haaland” johtaa jo Hollannin liigan maalipörssiä – ikää vain 19 vuotta
- Niin katoaa mainen kunnia – Vozinha saa ryöpytystä virheistään
- Lionel Messin ex-pelikaverista Inter Miamin uusi päävalmentaja
- Entinen tähtipelaaja vaihtaa seuraa – pääsee pelaamaan lapsuuden ystävänsä kanssa
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Virallista: Benjamin Källmanin valmentaja sai potkut
- Neljäs peräkkäinen voitto – Jani Honkavaaran Djurgården taistelee jopa Allsvenskanin mestaruudesta
- Marcus Forss on nyt uudessa seurassa – penkillä Uzbekistanissa
- Neljäs peräkkäinen voitto – Jani Honkavaaran Djurgården taistelee jopa Allsvenskanin mestaruudesta
- Lamine Yamal nimesi Ballon d’Or -suosikkinsa
- Marcus Forss on nyt uudessa seurassa – penkillä Uzbekistanissa
- Virallista: Benjamin Källmanin valmentaja sai potkut
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Carlo Ancelotti vahvisti: Neymarin maajoukkueura ohi
- Huuhkajista tuttu hyökkääjä löysi uuden seuran – pian vastassa Cristiano Ronaldo
- Topi Keskinen iski ensimmäisen maalinsa Tanskan pääsarjassa
- Inter nousi jaettuun sarjakärkeen Veikkausliigassa