Putin kutsui Schalke-pelaajia vierailulle – Kannattajat vaativat seurajohtoa kieltäytymään kutsusta
Kuva: Getty Images
Bundesliigaseura Schalke 04:n tärkeimpiin johtohahmoihin kuuluva Clemens Tönnies tapasi kolmen viikon takaisella matkallaan Sotshiin Venäjän presidentti Vladimir Putinin. Tönnies ja Putin tulevat hyvin toimeen ja Schalke-pomo olikin todennut jo pari vuotta sitten saksalaislehden haastattelussa, että ”Putinin kanssa voi pitää hauskaa”.
Tönnies sai tuliaisena Gelsenkircheniin presidentiltä kutsun tuoda Schalken pelaajia vierailulle. Kutsun taustalla on Schalken pitkäaikainen yhteistyö Venäjän suurimman työantajan, energiayhtiö Gazpromin kanssa. Gazprom on Schalken paitasponsori, joka maksaa seuralle joka vuosi noin 15 miljoonaa euroa.
Schalken kannattajat ottavat kuitenkin jyrkän kannan Putinin esittämää kutsua vastaan. Gazprom-yhteistyö on faneja arveluttanut aiemminkin, mutta nyt lähestymiseen suhtaudutaan entistäkin kriittisemmin Putinin liattua kätensä Krimin kriisissä.
– Gazprom sponsoroi seuraa vuodesta 2006 lähtien. Yhteys on aina häirinnyt minua suuresti. Gazprom ei ole mikään tavallinen energiayhtiö, vaan taloudellinen ase. Sen huomaa nyt, Schalke Unser -fanijulkaisua toimittava Roman Kolbe kommentoi Frankfurt Allgemeine -lehdessä.
Kolben toimittaman julkaisun yksittäistä kappaletta myydään noin 6 000 kappaletta, joten se on hänen mukaansa Bundesliigan ostetuin fanijulkaisu. Vaikutusvaltaisena kannattajana Kolbe soittikin Schalken silmäätekeville ja toivoi näiden kieltäytyvän Putinin kutsusta. Kolben laatima kirjelmä löytyy myös Schaljen faniforumilta schalkermarkt.de
– Haluaisin nähdä virallisen ilmoituksen. Haluaisin, että seura sanoo: ”Tätä kutsua emme ota vastaan”, Kolbe ilmoittaa määrätietoisesti.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Neymar ei enää panttaa järisyttävää päätöstään
- Joukkue kaaoksessa: Gabonin hallitus pani Pierre-Emerick Aubameyangin pihalle
- Israelin kaikkien aikojen maalikuningas lopettaa uransa kesken kauden
- Mahdottomasta mahdollista: joukkue pudotuspeleihin ilman yhtään maalia
- Huuhkajien kurittaja lopetti uransa 35-vuotiaana – viimeinen kausi huipulla teki hallaa perinnölle
- Valioliigassa rytisee: Chelsean päävalmentaja eroamassa välittömästi!
- Cristiano Ronaldo viimeisteli yhden uransa huvittavimmista maaleista – ”Liian hyvää ollakseen totta”
- Suursuosittu nettijulkkis näytti taitonsa jalkapallon saralla – sai välittömästi parjaukset niskaansa
- Kannattajan käytös kummastuttaa Afrikan-mestaruuskisoissa
- Kuningasluokan sekoilua Afrikan mestaruuskisoissa – Uganda käytti vartissa kolmea maalivahtia
- Cristiano Ronaldo viimeisteli yhden uransa huvittavimmista maaleista – ”Liian hyvää ollakseen totta”
- Kuningasluokan sekoilua Afrikan mestaruuskisoissa – Uganda käytti vartissa kolmea maalivahtia
- Yle: Huuhkajat saa kunnian päästä uuteen neljän maan turnaukseen
- Kannattajan käytös kummastuttaa Afrikan-mestaruuskisoissa
- Entinen MLS-tähti: Cristiano Ronaldo olisi ollut parempi kuin Lionel Messi
- Valioliigassa rytisee: Chelsean päävalmentaja eroamassa välittömästi!
- Suursuosittu nettijulkkis näytti taitonsa jalkapallon saralla – sai välittömästi parjaukset niskaansa
- New Yorkin pormestari laittoi yllättävät pelaajat Cristiano Ronaldon edelle
- Paul Pogban palkitseminen saa kritiikkiä – taustalla poliittiset motiivit?
- Virallista: Janne-Pekka Laine palaa Veikkausliigaan