Suomen A-maajoukkuehyökkääjä Mikael Forssell sai lokakuun alussa miellyttävän yllätyksen Saksasta: kärkimiehen ex-seura Hannover tilitti Forssellille ylimääräisen bonusrahan seuran selviydyttyä syksyn Euroopan liigan lohkovaiheeseen.

Bundesliigaseura maksoi pelaajilleen yhteensä 600.000 euroa sen jälkeen kun Sevilla oli kaatunut kaksiosaisessa karsinnassa. Hannoverin nykymiehistö puolestaan sai itse päättää, miten raha jaetaan. Koska pelaajisto jyvitti summan eri kriteerien mukaan, kuittasi myös muutama jo seuran jättänyt futaaja osan bonuksesta.

Saksalaisen Bild-lehden tietojen mukaan Forssellin saama yllättävä korvaus liikkuu 10.000 euron hujakoilla. Suomalaishyökkääjä pääsi bonusrahaan käsiksi, koska oli osa sitä porukkaa, joka ylipäätänsä mahdollisti joukkueen europelit viime kauden neljännellä sijalla Bundesliigassa – siitäkin huolimatta, että Forssellin peliaika jäi minimaaliseksi.

//