Vaasan Palloseuran kärkimiesosasto tulee kokemaan tulevalle kaudelle merkittävän muutoksen, sillä Antonio Inutile, Aleksandr Kokko ja Valtter Laaksonen eivät jatka seuran palveluksessa.

Inutile teki viime kauden 28 ottelussa kuusi maalia. Kokko viimeisteli 18 pelissä kolme kertaa ja Laaksonen 25 matsissa kahdesti.

Vepsun päävalmentaja Olli Huttunen ilmoitti heti seuraan tultuaan, että hyökkäyspää lienee joukkueen osa-alueista se, jonne kaivataan eniten muutosta. Seuran pelaajabudjetti on myös pienenemässä hieman, joten jostakin on myös pakko luopua.

– Haluamme hyökkäyspäähän pientä uudistumista, ja talous asettaa omat rajansa, Huttunen toteaa.

Oka uskoo, että molemmille osapuolille saattaa pieni muutos tehdä hyvää.

– Seura pyrkii saamaan sitä kautta lisää tehoja tiukkenevassa taloustilanteessa. Pelaajissa on potentiaalia paljon, ja jos sitä ei oikein ole saatu viime vuosina esiin, niin ehkä maisemanvaihdos tuo uutta potkua pelaajienkin toimintaan ja uralle.

//