Fanit näpäyttivät sarjajohtajaa – ”Jos ei ole muuta sanottavaa, kannattaako tulla ollenkaan”

HIFK nappasi eilen lauantaina komean voiton Ykkösessä. Sarjapaikastaan epätoivoisesti taisteleva helsinkiläisryhmä saalisti liiganousun varmistaneelta Rovaniemen Palloseuralta vieraspelissä kolme pistettä 3-2-lukemin.
RoPS-luotsi Kari Virtanen myöntää, että hänen ryhmänsä on elänyt viime kierroksilla. Joukkuetta on lisäksi vaikea saada harjoittelemaan täysillä, kun tavoitteet ovat jo saavutettu.
– Päivä kerrallaan mennään ja sillä porukalla joka käytettävissä on, Virtanen kuittaa seuran nettisivuilla.
Tappio harmitti voitonnälkäistä kotijoukkueen kapteenia Tuomo Könöstä. Seuran verkkosivujen mukaan hän ei pitänyt katsomossa raikuneista Perumal-huudoista.
– Jos ei ole muuta sanottavaa, kannattaako tulla ollenkaan, hän puuskahtaa.
Fanit viittasivat huudoillaan Wilson Raj Perumaliin, joka järjesteli jalkapallon vilppipelejä Suomessa. Hänen nimensä on liitetty erinäisten pelaajien kautta muun muassa Rovaniemen Palloseuraan. Hän sai tekosistaan tuomion viime kesänä.
[Päivitys 17.9.2012 kello 12.20: Uutisesta on poistettu maininta, että HIFK-fanit olisivat huutaneet Perumalin nimeä. Saamamme tiedon mukaan huutojen takana olisivat olleet RoPSin omat kannattajat, emme kuitenkaan pääse asiaa tällä erää heti tarkistamaan. Pahoittelemme aluksi julkaisemaamme virheellistä tietoa.]
”Pelaajille kiitos”
HIFK:n päävalmentaja Juha Moilanen painottaa, että taistelu jatkuu. HIFK:lla on putoamisviivan päälle matkaa yhdeksän pistettä, kun kierroksia on jäljellä vain kolme.
– Pelaajille kiitos hyvin tehdystä työstä, uskosta ja peräänantamattomuudesta. Tunnustusta on annettava myös faneille; helvetisti porukkaa ja hyvää mekkalaa! Hienoa ottaa tällainen voitto heidän edessään, Moilanen kiittelee helsinkiläisseuran nettisivuilla.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- MM-kisoissa säväyttänyt kiistanalainen joukkue vahvistuu entisestään
- Pohjois-Amerikan paras maa on selvinnyt
- Gaddafi FC nousee kotimaansa pääsarjaan
- Hyvä vai huono juttu? HJK hätyyttelee Mestarien liigan kärkeä yhdessä tilastossa
- Inter Veikkausliigan kärkeen kaksi ottelua vähemmän pelanneena kuin KuPS
- Helmareille kirvelevä tappio Norjaa vastaan
- Leo Walta osui jälleen – nousi jo maalipörssin jaetulle kolmannelle sijalle
- Musialan loukkaantumisessa mukana ollut Donnarumma sai tukea: ”Tuntuu liioitellulta syyttää”
- Eurooppa-liiga
- Mestarien liiga
- MM-kisoissa säväyttänyt kiistanalainen joukkue vahvistuu entisestään
- Hyvä vai huono juttu? HJK hätyyttelee Mestarien liigan kärkeä yhdessä tilastossa
- Gaddafi FC nousee kotimaansa pääsarjaan
- Bayern Münchenin Jamal Musialan kammottavasta loukkaantumisesta lohduton ensiarvio – Manuel Neuer syytti PSG:n supertähteä: ”Hän oli valmis ottamaan riskin”
- Leo Walta osui jälleen – nousi jo maalipörssin jaetulle kolmannelle sijalle
- Pohjois-Amerikan paras maa on selvinnyt
- Musialan loukkaantumisessa mukana ollut Donnarumma sai tukea: ”Tuntuu liioitellulta syyttää”
- SJK esitteli nimekkään paluumuuttajan – helikopterilla paikalle
- Onni Valakarilla tulikuuma ilta MLS:ssä!
- Inter Veikkausliigan kärkeen kaksi ottelua vähemmän pelanneena kuin KuPS