Liverpool-kapteeni haukkui derby-ottelun erotuomarin: "Olen surullinen puolestamme"

Liverpoolin kapteeni Steven Gerrard arvostelee sunnuntaina 2-2-tulokseen päättyneen Everton-ottelun tuomaritoimintaa. Ratkaisevaksi muodostui mm. Liverpool-hyökkäjä Luis Suarezin tekemän maalin hylkääminen paitsiona.
– Olen nähnyt tilanteen uudestaan ja en voi kuin olla surullinen meidän puolestamme, koska se oli selkeä maali, Gerrard kertoi Liverpool Echolle.
– Se ei ollut paitsio ja ainoa kuka voi tilanteen selittää, on linjamies. Kysyin häneltä pelin jälkeen asiasta ja hän sanoi sen luultavasti olleen paitsio. Jos jokainen tuomio liigassa on tuota tasoa, niin olemme ongelmissa.
Gerrardilla oli myös sanansa sanottavana Evertonin 2-2-tasoitusmaalista, joka syntyi nopean sivurajaheiton seurauksena.
– Se oli selkeä rajaheitto meille. Avustaja erotuomari sen meille, mutta erotuomari näki tilanteen eri tavalla. Vastustajan maali syntyi siitä tilanteesta.
– Pelasimme kokonaisuudessaan fantastisesti ja olisimem ansainneet voittaa. Meillä oli nuori joukkue, mutta kaikki pelasivat kuin miehet. Vain yksi joukkue tuli pelaamaan jalkapalloa ja me olimme se.
Liverpool pelaa keskiviikkona liigacupin ottelun toista Valioliiga-joukkuetta Swanseaa vastaan ja kohtaa sunnuntaina Valioliiga-ottelussa Newcastlen.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Lionel Messin Inter Miami sai selkäsaunan seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Dopingpannasta vapautunut Paul Pogba löysi uuden seuran
- Jürgen Klopp jyrähti seurajoukkueiden MM-turnauksesta – paljasti pahimman pelkonsa
- Kasper Paanaselta huima maali – SJK löylytti IFK Mariehamnia
- Miika Nuutisen HJK:lle avaustappio tylyin numeroin – ”Kaikkea muuta kuin mitä haettiin”
- Italopodcast: Parman tuore luotsi on koko siirtokesän mielenkiintoisimpia valmentajahankintoja
- Virallista: Cristiano Ronaldo ja Al Nassr jatkosopimukseen
- Malick Thiaw vaihtamassa seuraa Italiassa
- Lähde: Olivier Giroud lähellä paluuta Ranskaan
- Kesätoripodcast: Manchester United haluaa eroon neljästä tähtilaituristaan
- Miika Nuutisen HJK:lle avaustappio tylyin numeroin – ”Kaikkea muuta kuin mitä haettiin”
- Jürgen Klopp jyrähti seurajoukkueiden MM-turnauksesta – paljasti pahimman pelkonsa
- Lionel Messin Inter Miami sai selkäsaunan seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Dopingpannasta vapautunut Paul Pogba löysi uuden seuran
- Kasper Paanaselta huima maali – SJK löylytti IFK Mariehamnia