Pep Guardiolan Barcasta lähdön syy? – "Halusi eroon neljästä pelaajasta"

Espanjalainen FIFA:n lisensioima agentti Francois Gallardo väittää, että huippuluotsi Pep Guardiola jätti katalonialaisseuran viime kauden päätteeksi, koska ei päässyt eroon neljästä pelaajasta, jotka eivät hänen mielestä sopineet ryhmään.
– Guardiola oli asettanut ehtoja seuran presidentille Sandro Rosellille, jotta hän tekisi jatkosopimuksen. Niihin kuului miehen vaatimus päästä eroon neljästä pelaajasta: Dani Alvesista, Gerard Piquesta, Cesc Fabregasista sekä David Villasta, Gallardo kertoi espanjalaiselle AS-lehdelle.
– Pep näki, että kolme ensiksi mainittua eivät olleet tarpeeksi sitoutuneita ja Villan hän toivoi lähtevän urheilullisista syistä.
Fabregas suurin pettymys
Gallardon mukaan erityisesti kesällä 2011 seuraan Arsenalista palannut Fabregas oli tuottanut valmentajalle pettymyksen.
– Guardiola pyysi miestä muuttumaan Barcan pelityyliin sopivammaksi, mutta hän petti valmentajan odotukset. Rosell tiesi, että nämä neljä pelaajaa olivat koskemattomia eikä fanit hyväksyisi heidän myyntiään.
Barcelona valmentajaksi nousi täksi kaudeksi Guardiolan ajan apuvalmentaja Tito Vilanova. Joukkue on jatkanut, ainakin toistaiseksi, entiseen malliin. Se johtaa Espanjan liigaa ja on esiintynyt vahvasti myös eurokentillä.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Lionel Messin Inter Miami sai selkäsaunan seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Dopingpannasta vapautunut Paul Pogba löysi uuden seuran
- Jürgen Klopp jyrähti seurajoukkueiden MM-turnauksesta – paljasti pahimman pelkonsa
- Kasper Paanaselta huima maali – SJK löylytti IFK Mariehamnia
- Miika Nuutisen HJK:lle avaustappio tylyin numeroin – ”Kaikkea muuta kuin mitä haettiin”
- Italopodcast: Parman tuore luotsi on koko siirtokesän mielenkiintoisimpia valmentajahankintoja
- Virallista: Cristiano Ronaldo ja Al Nassr jatkosopimukseen
- Malick Thiaw vaihtamassa seuraa Italiassa
- Lähde: Olivier Giroud lähellä paluuta Ranskaan
- Kesätoripodcast: Manchester United haluaa eroon neljästä tähtilaituristaan
- Miika Nuutisen HJK:lle avaustappio tylyin numeroin – ”Kaikkea muuta kuin mitä haettiin”
- Jürgen Klopp jyrähti seurajoukkueiden MM-turnauksesta – paljasti pahimman pelkonsa
- Lionel Messin Inter Miami sai selkäsaunan seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Dopingpannasta vapautunut Paul Pogba löysi uuden seuran
- Kasper Paanaselta huima maali – SJK löylytti IFK Mariehamnia