AC Oulu pestasi hyökkääjälupauksen – ”Kehittynyt valtavasti muutaman vuoden aikana”

© Kuva: Juha Tamminen

Vuonna 1994 syntynyt Aapo Heikkilä ja AC Oulu ovat solmineet kahden vuoden mittaisen pelaajasopimuksen.

Heikkilä kuuluu alle 19-vuotiaden maajoukkueeseen. Oikean laitahyökkääjän tontilla viihtyvä nuorukainen on vakuuttanut harjoitusotteluissa hyvillä otteillaan.

– Aapo on kehittynyt valtavasti muutaman vuoden aikana. Hänen nopeutensa on tälle tasolle poikkeuksellinen ominaisuus, jota meidän täytyy pystyä hyödyntämään. Hyökkäyspään vaarallisuuden lisäksi hän puolustaa tunnollisesti ja on todellinen joukkuepelaaja, AC Oulun päävalmentaja Rauno Ojanen kehuu seuran verkkosivuilla.

– Aapolla on mahdollisuudet kehittyä vielä paljon lisää meillä ja me haluamme panostaa häneen. Hän on kaiketi hyvä tyyppi ja hyvin vastaanottava pelaaja, seuran urheilutoimenjohtaja Mika Nurmela puolestaan ylistää.

AC Oululla on nyt kasassa 19 pelaajasopimusta.

AC Oulu ilmoitti perjantaina myös tehneensä farmisopimuksen Oulun Luistinseuran kanssa kaudelle 2013.


Ota 20 ilmaiskierrosta

Ei omaa rahaa, ei riskiä

  • Avaa pelitili Lucky Dinolle.
  • Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
  • Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.