HJK-luotsi uudesta vahvistuksesta: ”Ominaisuuksia, jotka ovat sarjan parhaimmistoa”

© Kuva: Juha Tamminen

HJK kertoi tiistaina vahvistaneensa rivejään 23-vuotiaalla Sakari Mattilalla. Mies on seuran oma kasvatti ja lähti aikoinaan seurasta ulkomaille vuonna 2008. Mattila pelasi HJK:ssa jo viime syksyn lainasopimuksella. HJK:hon mies liittyi nyt loppukauden kestävällä sopimuksella purettuaan sopimuksensa sveitsiläisseura AC Bellinzonan kanssa.

HJK:n päävalmentaja Sixten Boström ottaa seuran harjoitusringissä jo olleen Mattilan ilomielin vastaan.

– Mattila on ollut tässä seurassa jo kaksi kertaa aikaisemmin ja tietää tasan tarkkaan mihin on tulossa. Pelikaverit ovat tuttuja ja Sakari on ollut meidän mukana harjoittelemassa koko talven, Boström kertoi seuran tiedotteessa

HJK-luotsi tiedostaa Mattilan vahvuudet etenkin erikoistilannepelaajana.

– Hänellä on ominaisuuksia, jotka ovat tämän sarjan parhaimmistoa. Oikean jalan syötöt ja laukaukset ovat erittäin korkeaa laatua. Mattila on myös hyvä koppipelaaja, osaa vaatia ja olla kannustava.

» Katso Veikkausliigan kaikki ottelut suorana Ruudusta!

Kertoimet ottelulle HJK - FC Lahti 23.10.2019