Saksalaislegenda Steffi Jones: ”Ruotsi, Ranska ja Saksa EM-ennakkosuosikit”
Kuva: Getty Images
Kolminkertainen naisten Euroopan mestari ja nykyisen Saksan jalkapalloliitossa naisten ja tyttöjen jalkapallon johtajana toimiva Steffi Jones näkee selvät suosikit keskiviikkona käynnistyvässä naisten vuoden 2013 EM-lopputurnauksessa.
– Emäntämaa Ruotsi, Ranska ja me. Englannilla on mustan hevosen rooli, Jones sanoo Saksan jalkapalloliitto DFB:n verkkosivuilla.
Hallitseva mestari Saksa on monen papereissa jälleen suurin suosikki. Tosin suuren saksalaisen kicker-lehden kyselyssä vain 33 prosenttia vastaajista uskoi mestaruuteen. Jonesia prosentit eivät suoranaisesti yllätä ja hän näkee Saksan mestaruuden kaikkea muuta kuin varmana.
– Nimekkäitä pelaajia on pudonnut ryhmästä. Saksan joukkueen keski-ikä on juuri ja juuri 23 vuotta. Lukijat tietävät että nuorten pelaajien esitykset voivat turnauksessa heitellä. Kaikki on mahdollista, Jones sanoo.
Maailman viidestä naisten jalkapallon kärkimaasta ”vain” kaksi on eurooppalaisia tällä hetkellä. EM-lopputurnaus on Jonesin mukaan kuitenkin todella merkittävä tapahtuma.
– Arvo on tästä huolimatta todella korkea. Otamme Euroopassa muita maita kiinni, koko ajan enemmän panostetaan pelaajakehitykseen Englannissa, Ranskassa ja Skandinaviassa, Jones muistuttaa – mainitsematta suotta omaa maataan.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Yle: Oiva Jukkola jättämässä Veikkausliigan – uusi seura tuttu Mestarien liigasta
- Huuhkajista tutun Joni Kaukon uusi seura selvillä – paluu Intiaan
- Kaikki Nations Leaguesta 2026–2027
- Virallista: IF Gnistan lainasi pelaajan Helsingborgista
- Benji Michel lähtee HJK:sta – jätti jo jäähyväisensä
- ESPN: Cristiano Ronaldolta uusi päätös
- Inter vahvistuu Ruotsista saapuvalla hankinnalla
- Glen Kamaran valmentaja vaihtumassa
- Valmentaja vahvisti: Allsvenskan-seura keskustelee Otso Liimatan kanssa
- Virallista: HJK vahvistaa hyökkäystään – ”Tuo kentälle erilaisen vaihtoehdon”
- ESPN: Cristiano Ronaldolta uusi päätös
- Maailman suurimman jalkapallostadionin rakennustyöt on aloitettu – operaatiolla hurja hintalappu
- Yle: Oiva Jukkola jättämässä Veikkausliigan – uusi seura tuttu Mestarien liigasta
- Oho! Huuhkajien tähtipelaajat julkistivat uuden alasarjaseuran
- Sarjanousija TPS vahvistuu HJK:n jättiläisellä
- Valmentaja vahvisti: Allsvenskan-seura keskustelee Otso Liimatan kanssa
- Benji Michel lähtee HJK:sta – jätti jo jäähyväisensä
- Haastattelu: Valentín Gasc kertoi mielipiteensä maineestaan – ”Olen kuullut paljon puhetta siitä”
- Huuhkajista tutun Joni Kaukon uusi seura selvillä – paluu Intiaan