Vfb Stuttgart nimitti aamulla erotetun Bruno Labbadian seuraajaksi joukkueen päävalmentajan paikalle 40-vuotiaan Thomas Schneiderin. Schneider allekirjoitti seuran kanssa kaksivuotisen sopimuksen. Päävalmentajan apureiksi palkattiin Alfons Higl ja Tomislav Maric.

Schneider kantoi Stuttgartin värejä ensimmäisen kerran jo 10-vuotiaana ja kävi läpi koko VfB:n juniorimyllyn. Pelaajana hän voitti VfB Stuttgartin kanssa saksanmestaruuden vuonna 1992 ja Saksan cup-tittelin vuonna 1997. Valmentajana Schneider on toiminut vuodesta 2007 lähtien, aluksi FC Dingolfingin joukkueissa. Viimeisen kahden kauden ajan hän toimi Stuttgartin alle 17-vuotiaiden joukkueen valmentajana.

– Thomas Schneiderissa meillä on täysiverinen VfB-mies. Hän on tehnyt hyvää työtä nuorisojoukkueidemme kanssa viimeisen kahden kauden ajan ja saavutti tänä vuonna myös alle 17-vuotiaiden mestaruuden. Hän nauttii täyttä luottamustamme, seuran puheenjohtaja Bernd Wahler kommentoi VfB:n kotisivujen tiedotteessa.