Barca-pomo: ”Annamme Lionel Messille sen ajan, mitä hän tarvitsee toipumiseen”

FC Barcelonan urheilujohtaja Andoni Zubizarretan mukaan joukkue tulee toimeen ilman Lionel Messiä, vaikka menetys onkin suuri.
Messi loukkasi lauantaina Almeriaa vastaan reitensä ja joutuu pelikentiltä sivuun muutamaksi viikoksi (uutinen). Zubizarretan mielestä katalonialaisryhmä pärjää myös ilman argentiinalaistähteä, ja Messi saa kuntouttaa itseään rauhassa.
– Annamme hänelle sen ajan, mitä hän tarvitsee toipumiseen. Tata sen jo sanoi: meidän täytyy tulla toimeen ilman maailman parasta pelaajaa, mutta meillä on ryhmä on täynnä erityislaatuisia pelaajia, Zubizarreta painotti AS:n mukaan.
Messiä ei nähdä loukkaantumisen myötä Mestarien liigan ottelussa Celticiä vastaan. Zubizarreta povailee ottelusta muutenkin haasteellista.
– On aina ilo pelata Celtic Parkilla. Siellä on mahtava tunnelma ja side kannattajiin on vahva. On haaste pelata siellä, sitä on Mestarien liiga.
Liigassa Barcelona on aloittanut vahvasti ja johtaa sarjaa puhtaalla pelillä. Zubizarreta toppuuttelee kuitenkin hiukan tässä vaiheessa:
– Mennään vasta syyskuun loppua, joten on vielä pitkä matka jäljellä, Zubizarreta muistuttaa.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Luciano Spalletti lähdössä Italian peräsimestä: ”Minun on otettava vastuu”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Haastattelu: Niklas Pyyhtiä ei lähde EM-kisoihin nöyristelemään – paluu Bolognaan auki
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla