FC Lahti hankki kovan luokan kaksikon Turusta
Kuva: Juha Tamminen
Maalivahti Henrik Moisander sekä puolustaja Jani Tanska siirtyvät FC Lahden riveihin kahden vuoden mittaisilla pelaajasopimuksilla, kertoi seura maanantaina verkkosivuillaan.
28-vuotias Moisander on TPS:n kasvatti, joka valittiin Veikkausliigan parhaimmaksi maalivahdiksi kaudella 2012. Liigassa hän on pelannut yhteensä 71 ottelua TPS:n ja VPS:n riveissä.
Moisander on käynyt myös Ajaxin nuorisoakatemian, jonka jälkeen hän vietti vuoden (syksystä 2006) Ruotsissa Assyriskan joukkueessa.
Tanska puolestaan on Veikkausliigan eliittiin kuuluva toppari, joka on pelannut liigauransa aikana MYPA:ssa, KooTeePee:ssä, Jarossa, VPS:ssa ja TPS:ssa. Yhteensä hänelle on kertynyt 148 liigaottelua, joissa on syntynyt viisi maalia.
25-vuotias Tanska vietti lisäksi vuodet 2004-06 englantilaisen Charlton Athleticin organisaatiossa, jota seurasi lyhyt lainapesti Norjan pääsarjassa tuolloin pelanneessa Lynissä.
Lahdesta haetaan vastuuta ja uutta nousua
TPS:ssa Veikkausliigakauden päättänyt kaksikko odottaa jo innolla FC Lahden tuomia haasteita. – Päättynyt kausi oli minulle pettymys, koska olin paljon loukkaantuneena enkä päässyt pelaamaan. Halusin paikkaan, jossa on luvassa vastuuta. Minulla on kova nälkä näyttää ensi kaudella, kommentoi Henrik Moisander. – FC Lahti osoitti kauden vaikean alun jälkeen, että se on vahva ja hyvä ryhmä. Kävimme Toni Korkeakunnaksen kanssa läpi tulevaisuuden suunnitelmia, jotka kuulostivat mielestäni hyvältä. Seuraa viedään eteenpäin ja haluan olla mukana siinä, kertoo puolestaan Jani Tanska. Kaksikko aloittaa työnsä FC Lahdessa ensi vuoden alusta. Sitä ennen Tanska pelaa varhain ensi torstaina Veikkausliigamaajoukkueen kanssa maaottelun San Diegossa Meksikoa vastaan.LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Mestarien liigan finaalipari on nyt selvillä! Loppuhetkien maali ei riittänyt toisessa välierässä
- Ruotsalaismedia: Stuart Baxter löysi uusia töitä
- Argentiinalaiselle kahden ottelun pelikielto MM-kisoihin
- Palloliitto: Timo Kautonen on kuollut
- Veikkausliigan kuukauden joukkue valittu
- Nyt se on varmaa! Arsenal hakee historiansa ensimmäistä Mestarien liigan finaalivoittoa
- Veikkausliigassa jysähti yllätys – ja samalla karmea takaisku
- Mediatiedot: Suomea edustanut Dario Naamo, 20, valitsee Irakin maajoukkueen
- Valmentaja kehottaa Pikkuhuuhkajien pelaajaa vaihtamaan maajoukkuetta: ”Jos hänellä on mahdollisuus mennä MM-kisoihin…”
- Suomen Cupin otteluparit arvottu
- Veikkausliigassa jysähti yllätys – ja samalla karmea takaisku
- Veikkausliigan kuukauden joukkue valittu
- Mika Väyrynen: huolestuttava huomio Veikkausliigasta
- Suomen Cupin otteluparit arvottu
- Bayernilta ilkeä temppu – PSG:n suunnitelmat uusiksi ennen kohtalon ottelua
- Djurgården nappasi hurjan murskavoiton – Honkavaara: ”En ehkä odottanut näitä lukemia”
- Mediatiedot: Suomea edustanut Dario Naamo, 20, valitsee Irakin maajoukkueen
- Valmentaja kehottaa Pikkuhuuhkajien pelaajaa vaihtamaan maajoukkuetta: ”Jos hänellä on mahdollisuus mennä MM-kisoihin…”
- Nyt se on varmaa! Arsenal hakee historiansa ensimmäistä Mestarien liigan finaalivoittoa
- Lahden päävalmentaja suuttui HJK-ottelun tuomaritoiminnasta – käytti esimerkkinä Lionel Messiä ja José Mourinhoa