Mixu Paatelainen tyytyväinen kokonaisuuteen: ”Karsinnoissa todella hyviä esityksiä”
Huuhkajien MM-karsintaurakka päättyi tiistaina 0-3-tappioon Ranskalle. Suomella oli ottelussa parikin huippupaikkaa, mutta Teemu Pukki ja Kasper Hämäläinen eivät onnistuneet.
Ranskan voittoa voidaan kaiken kaikkiaan pitää täysin ansaittuna. Suomen päävalmentaja Mixu Paatelainen oli tyytymätön nimenomaan maalipaikkojen hukkaamiseen.
– Harmittaa, että hävisimme. Ranskan maalit olivat meiltä kömmähdyksiä. Joko jalat eivät toimineet tai sitten nukahdimme. Täytyy antaa Ranskalle kuitenkin krediittiä, sillä se on laatujoukkue ja heillä on laatuyksilöitä. Se teki aiemmin Australiasta silppua (perjantaina 6-0-voitto) ja tänään meistä puoliksi silppua, Paatelainen summaili Palloliiton kotisivuilla.
– 1-0-tilanteessa loimme kaksi päivän selvää maalipaikkaa ja niistä pitää tehdä maali jos halutaan pärjätä näitä maita vastaan. Niistä pitää rankaista. Emme sitä tehneet ja Ranska hoiti homman.
Ranskan avausmaali, tekijänä Franck Ribery upealla vedolla, syntyi jo ensimmäisen kymmenminuuttisen aikana. Hämäläisellä oli paikka tasoittaa hieman myöhemmin, mutta hän ei onnistunut läpiajostaan.
– Nopea maali vaikeutti emmekä toivoneet tuollaista starttia. Tällaisiin tapahtumiin pitää varautua ja jatkaa keskittymistä niin kuin teimmekin. Alussa olimme paineessa, mutta maalin jälkeen pääsimme mukaan ja osoitimme vaarallisuutemme. Jos Hämäläinen olisi siitä läpiajosta tehnyt maalin, niin se olisi ollut ihan eri peli.
”Karsinnoissa oli todella hyviä esityksiä”
Suomi oli lohkossa lopulta kolmas Espanjan ja Ranskan perässä. Paatelainen oli tyytyväinen karsintoihin kokonaisuutena. Kohokohdaksi muistoihin jää upea vierastasapeli Espanjaa vastaan viime keväänä. – Näissä karsinnoissa oli todella hyviä esityksiä ja olen tyytyväinen meidän kehitykseen. Täytyy muistaa, että lähdimme karsintoihin huonoimpana maana ja olimme kolmansia. Hoidimme Georgian ja Valko-Venäjän. – Olisimme halunneet säilyttää tappiottomien vieraspelien sarjan myös Ranskaa vastaan. Täytyy olla sijoitukseen ja pelilliseen kehitykseen tyytyväinen. Haluamme koko ajan parantaa ja jokainen peli on meille iso mittari. Paatelaisen sopimus maajoukkueen peräsimessä kattaa myös tulevat, vuoden 2016 EM-kisoihin tähtäävät karsinnat ja mahdolliset kisat. Silloin EM-kisat pelataan uudella formaatilla, kun mukana pääsee 24 joukkuetta entisen 16 sijaan. Karsintatapaa ei ole vielä päätetty.LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Lamine Yamal sanoi yhden lauseen, joka sai Real Madrid -yhteisön raivon partaalle
- Haastattelu: Joel Pohjanpalo haluaa nostaa Palermon Serie A:han – kertoi myös mielipiteensä Huuhkajien pelitavasta
- Jarkko Wiss myönsi yhden ongelman KuPS:n europelissä
- Haastattelu: Anthony Olusanya haluaa nostaa Kalmarin Allsvenskaniin – ”Olen jo pitkään halunnut pelata siellä”
- KuPS vieraili Islannissa – Konferenssiliigassa harmittava tulos
- Veikkausliigan karsinta alkoi – avausosassa selvä voittaja!
- Lionel Messi: Uusi sopimus!
- Aftonbladet: Suomen maajoukkue vahvistuu – Ruotsista uusi pelaaja
- Rafa Benítez tekemässä historiallisen valmentajasopimuksen
- Ennakkopaketti liigakarsintaan TPS-KTP: Mistä näet pelin, kommentit
- Rafa Benítez tekemässä historiallisen valmentajasopimuksen
- Jarkko Wiss myönsi yhden ongelman KuPS:n europelissä
- Haastattelu: Anthony Olusanya haluaa nostaa Kalmarin Allsvenskaniin – ”Olen jo pitkään halunnut pelata siellä”
- Veikkausliigan karsinta alkoi – avausosassa selvä voittaja!
- KuPS vieraili Islannissa – Konferenssiliigassa harmittava tulos
- Draamaa Veikkausliigan mestaruustaistossa
- Aftonbladet: Suomen maajoukkue vahvistuu – Ruotsista uusi pelaaja
- ÖT: Niklas Vidjeskog kommentoi lähtöään Jarosta – ”Mielestäni se oli epäkunnioittavaa”
- Lionel Messi: Uusi sopimus!
- Ennakkopaketti liigakarsintaan TPS-KTP: Mistä näet pelin, kommentit