AS Roma metsästää Tottenhamin eurosarjojen voittoennätystä: ”Se on seuraava tähtäin”
Kuva: Getty Images
AS Roma on aloittanut Italian liigan ennätysmäisesti ja ottanut jo kymmenen peräkkäistä voittoa kauden alusta laskien.
Seuraan kesällä tulleen päävalmentajan Rudi Garcian mukaan pelaajat eivät kanna niskassaan painetta putken mahdollisesta katkeamisesta, päin vastoin.
– Meillä on kunnianhimoa ja uskoa itseemme. Toivottavasti paras joukkue voittaa sunnuntaina, Garcia viittaa Torino-vierasotteluun TribalFootball-sivustonsiteeraamana.
– Haluamme putken jatkuvan niin kauan kuin mahdollista. Se on psykologinen apu, koska meidän ei täydy huolehtia kuin seuraavasta ottelusta. Italian ennätyksen jälkeen pyrimme saavuttamaan Euroopan (suursarjojen) ennätyksen, joka antaa oman positiivisen vaikutuksen.
Lähteen mukaan Euroopan viiden kärkisarjan voittoennätys kauden alusta alkaen on Tottenhamin 11 voittoa kaudelta 1960-61.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Rennesin manageri syyttää Arsenalin lainapelaajaa Ethan Nwaneria ”hyökkäyksestä” Glen Kamaraa vastaan
- Fabrizio Romano: Kolumbialaistähti James Rodríguez siirtyy MLS:ään
- Eveliina Summanen saavutti hienon rajapyykin Tottenhamissa – ”Tämä merkitsee paljon”
- Ilveksen tuplauutinen: testipelaaja ulos ja puolustajalupaus lainalle
- Italialaisseurat olivat Martin Kirilovin perässä – HJK voitti kisan: ”Halusin päästä pelaamaan miesten pelejä”
- HJK:n UEFA Youth Leaguen neljännesvälierävastustaja selvillä
- Haastattelu: Ayo Obileye kertoi miksi palasi Veikkausliigaan
- Real Madridille paha isku Mestarien liigassa – tähtipelaaja sivuun molemmista Benfica-peleistä
- Virallista: Lassi Lappalainen palaa Veikkausliigaan
- Katso: Oliver Antman iski Rangers-uransa avausmaalin