La Liga -seura vaihtaa valmentajaa – Uusi luotsi Romaniasta
Kuva: Getty Images
Espanjan La Ligan putoamistaistelussa pisteen putoamisviivan yläpuolella oleva Getafe vaihtaa valmentajaa. Nykyisen valmentajan Luis Garcían korvaa 38-vuotias romanialainen Cosmin Contra. Vaihdos vahvistetaan maanantaina pidettävässä lehdistötilaisuudessa.
Contra pelasi Getafessa vuosina 2005-2010 ja toimi viimeksi valmennustehtävissä Romanian pääsarjan kolmantena olevassa Petrolul Ploiestissa. Petrolul on jo vahvistanut, että Contra jättää tehtävänsä seurassa. Aiemmin Contra on valmentanut romanialaista Timisoaraa sekä Espanjan Segunda B-sarjan Fuenlabradaa.
– Joukkue hyökkää huonosti ja puolustaa huonosti. Tässä ei ole kyse huonosta onnesta, vaikken haluakaan sanoa, että kaikki olisi Luis Garcían syytä, Getafen puheenjohtaja Ángel Torres kommentoi viikonloppuna AS-sivuston mukaan.
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Virallista: Ilari Kangasniemi siirtyy Englantiin
- Virallista: Kasper Paananen jättää Veikkausliigan
- Onko tässä mitään järkeä? Bodø/Glimt pelaa tänään toista päivää peräkkäin
- Jalkapallon entinen ihmepoika lopetti uransa – ikää vasta 21 vuotta
- Romano: Liverpoolille täysin uusi siirtokohde – 50 miljoonaa pöytään!
- Tanskalaisseura haalii pelaajia Ugandan kolmannelta sarjatasolta
- 18-vuotiaalla huippulupauksella painajaisdebyytti – Cristiano Ronaldon eleistä näkyi kaikki tarpeellinen
- Juventukselle ikäviä uutisia – supertähti sivussa useita kuukausia
- Cristiano Ronaldolle kävi nolosti: Al-Nassr piristyi selvästi vaihtokomennuksen jälkeen
- Viljami Sinisalo keskellä skandaalia – Celticiltä järkyttävä sulaminen Mestarien liigan karsinnoissa
- Viljami Sinisalo keskellä skandaalia – Celticiltä järkyttävä sulaminen Mestarien liigan karsinnoissa
- Seurapomolta pitkä moitelista Bodø/Glimtille: ”Onko täällä Mestarien liiga -tunnelmaa? Ei”
- Vertailu osoittaa: HJK-lupaus on Euroopan parhaita nuoria pelinrakentajia
- KuPS iski viime hetkellä – sarjakärjelle kova vahvistus!
- Saksalainen teinitähti häikäisi – yli sata vuotta vanha ennätys rikki
- Yle: Huuhkajien Robert Ivanov siirtyy Veikkausliigan mestarisuosikkeihin!
- Virallista: Robert Ivanov ja Herman Sjögrell vahvistavat FC Interiä – myös kolmas pelaaja tekee paluun
- Toimittaja: IF Gnistanille karmea takaisku – uusi hankinta heti sisään
- Näkökulma: Jaro, olisiko kannattanut miettiä kahteen kertaan sitä tiedotetta?
- Cristiano Ronaldolle kävi nolosti: Al-Nassr piristyi selvästi vaihtokomennuksen jälkeen