FC Hongan järjestäytynyt kannattajaryhmä HK05 ilmoitti kevättalvella aloittavansa boikotin seuran edustusjoukkueen pelejä kohtaan (uutinen). Viimeinen pisara boikotille oli Mika Lehkosuon irtisanominen ja hänen maineensa lokaaminen julkisuudessa.

Nyt liigakauden alussa boikottia jatketaan edelleen. Honka pelaa kuluvan liigakauden ensimmäisen kotipelin lauantaina Tapiolassa MYPA:a vastaan.

– Asioiden hoitaminen ja tiedotus ovat olleet luokatonta ja ne ovat loanneet seuraimagon, kertoo HK05:n aktiivi Saku Niinivaara Länsiväylä-lehdessä tuoreeltaan.

Talven boikotti-ilmoituksessa kerrottiin, että kannattajaryhmän jäsenet eivät palaa katsomoon niin kauan kun nykyinen seurajohto jatkaa tehtävissään.

HK05:n jäsenet eivät käy tällä hetkellä seuran koti- tai vieraspeleissä, mutta kymmenet kannattajat käyvät seuraamassa FC Honka ry:n kakkosdivisioonaseuraa Pallohonkaa. Edustusjoukkuetta pyörittää itsenäisesti Pallohonka Oy.