Ole-Gunnar Solskjäer hankki jälleen ManU-pelaajan Cardiffiin

© Kuva:
Keskiviikkona Veikkausliigan tipsimatsina FC Lahti - SJK! Lyö veto ja hyödynnä talletusbonus!

Muutama vuosi sitten kohulla Valioliiga-kartalle ryminällä noussut italialaiskärki Federico Macheda on jättänyt seuran lopullisesti, kun Cardiff City tiedotti tehneensä pelaajan kanssa kolmivuotisen sopimuksen.

Macheda, 22, debytoi ManU:n paidassa jo 17-vuotiaana keväällä 2009 ikimuistoisesti. Hän iski voittomaalin debyyttiottelussan Aston Villan verkkoon.

Italialaishyökkääjä iski maalin myös toisessa pelaamassaan Valioliiga-pelissä Sunderlandin verkkoon. Osuma oli 2-1-voittomaali ja ManU eteni lopulta mestariksi kaudella 2008-09 neljän pisteen erolla seuraavaan. Mahtavasta alusta huolimatta esiintymiset jäivät ManU:ssa vähiin ja viime vuosina hänet lainattiin useasti muualle.

Cardiff City jäi juuri Valioliigan jumboksi ja hakeea vauhtia sarjatasoa alempaa. Seuran managerina jatkaa tammikuussa peräsimeen tullut Ole-Gunnar Solskjäer. Jo aiemmin seuran riveissä nähtiin Fabio ja Wilfried Zaha lainasopimuksilla.

Keskiviikkona Veikkausliigan tipsimatsina FC Lahti - SJK! Lyö veto ja hyödynnä talletusbonus!