Hollannilla surkea saldo MM-ilon jälkeen
Kuva: Getty Images
MM-turnauksessa ulkopuolisiin odotuksiin nähden ylisuorittanut pronssijoukkue Hollanti on pudotettu tylysti maan pinnalle syksyn aikana.
Joukkue on uuden päävalmentajansa Guus Hiddinkin aikana saanut vain yhden voiton viidestä. Otteluista peräti neljä on päättynyt tappioon, kuten viimeisin – keskiviikkona pelattu – ystävyysottelu Meksikoa vastaan, missä Hollanti taipui 2-3-lukemin.
Meksikolta Carlos Vela osui kahdesti ja Chicarito kerran. Hollannin toiveita pitivät yllä upeilla kaukovedoillaan Wesley Sneijder sekä Daley Blind. Ottelun maaleista neljä nähtiin toisella jaksolla.
Hollannin puolustukseksi Meksiko-ottelusta sanottakoon se, että joukkueen miehistöstä puuttui muutamia avainpelaajia. Osa on varmuudella sivussa sunnuntaina Latvia-karsintapelistä ja paria pikkuvammoista kärsinyttä pelaajaa, mm. Robin van Persietä, ei haluttu riskeerata tällaisessa kamppailussa.
Hollanti on ehtinyt syksyn aikana hävitä myös karsintapelit Tshekkiä ja Islantia vastaan sekä ystävyysottelun Italialle.
Ainoa voitti tuli EM-karsintapelissä Kazakstania vastaan 3-1-lukemin. Tässäkin ottelussa ratkaisu syntyi vasta viime minuuteilla, sillä peli oli vielä 81. minuutilla 1-1-tasalukemissa.
Netherlands after World Cup Brazil: 1 win (3-1 vs. Kazakhstan, 1-1 in the 81') and 4 losses (ITA-CZE-ISL-MEX) in 5 games
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Glen Kamara loukkaantui pahasti – kammottava kuva
- Siirtofiasko! Suurseuralta harvinainen tylytys kauppakumppanille
- KuPS vahvistuu hyökkääjällä
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- Virallista: Armend Kabashi löysi uuden seuran
- Paikallismedia: Diogo Tomas jäämässä loppukaudeksi ADO Den Haagiin
- FotbollDirekt: KuPS neuvottelee ruotsalaishyökkääjän kanssa
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Glen Kamara loukkaantui pahasti – kammottava kuva
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- KuPS vahvistuu hyökkääjällä
- Siirtofiasko! Suurseuralta harvinainen tylytys kauppakumppanille
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- FotbollDirekt: KuPS neuvottelee ruotsalaishyökkääjän kanssa