HIFK:n harjoituksissa riittänyt vilskettä: ”Vauhtia älyttömän paljon, järkeä sitten vähemmän”
Kuva: Juha Tamminen
Viime kauden päätteeksi Ykkösestä Veikkausliigaan nousseen Helsingin IFK:n harjoituksissa on riittänyt menoa ja meininkiä.
Joukkueen luottopuolustajan Matias Hännisen mukaan loppuvuoden harjoituksissa on nähty paljon testipelaajia, joilla on luonnollisesti valtava halu näyttää osaamistaan tähtirintojen päävalmentajalle Jani Honkavaaralle. Taktiikoita ei ole käyty vielä sen enempää läpi, vaan harjoituksissa on panostettu enemmän pelilliseen harjoitteluun.
– Vauhtia ollut älyttömän paljon, järkeä sitten vähän vähemmän. Sinällään ymmärrettävää, sillä mukana on paljon try out-pelaajia, joilla on älyttömän kova näyttöhalu. Ei ole paljon – tai oikeastaan ollenkaan – tarvinnut funtsia mitään pelitapoja, joten treeneissä on vaan annettu mennä, 23-vuotias Hänninen kertoo SuomiFutis-sivustolle.
HIFK jää keskiviikkona kuukauden pituiselle joulutauolle. Harjoitukset jatkuvat 5. tammikuuta ja Liigacup alkaa sekin jo 20. tammikuuta.
Hänninen aikoo pitää itsensä hyvässä fyysisessä kunnossa tauon aikana, mutta muistuttaa, että joulu on ennen kaikkea aika levätä ja rentoutua.
– Saadaan luultavasti oma treeniohjelma tauon ajaksi, joten sitä sitten sovelletaan mielensä mukaan. Pitää kuitenkin muistaa lepo, sillä joulu on myös rauhoittumisen aikaa ja silloin voi myös hyvällä omatunnolla syödä ja herkutella, Hänninen sanoo, ja jatkaa:
– Mielen saaminen virkeään olotilaan on myös älyttömän tärkeää, sillä kausi ja erityisesti talvi on todella pitkä.
Hänninen valittiin viime kauden päätteeksi HIFK:n Vuoden pelaajaksi. Hänelle alkava veikkausliigakausi on kuudes punapaitojen riveissä.
Christos Zavros
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Pelaako Neymar MM-kisoissa? Näin kommentoi Carlo Ancelotti
- Raju purkaus Italiassa! Huippuvalmentaja kiehui omalle seurajohdolleen: ”Onko jotain sanottavaa?”
- Antonio Conte vihjailee – paluu Italian päävalmentajaksi?
- Tässä on Chelsean uusi manageri – Lukas Hradeckyn ex-valmentaja puikkoihin
- Nyt puhuu Saksan valmentaja – kieltäytyi kommentoimasta Manuel Neuerin tilannetta
- Haastattelu: Giórgos Antzoulas jätti HJK:n ja siirtyi Saksaan – ”Täällä jalkapallo on täysin erilaista”
- Nyt se on totta: Manuel Neuer, 40, palaa maajoukkueeseen MM-kisoihin
- Tässä on Pep Guardiolan korvaaja Manchester Cityssä
- Harry Kanen maalit eivät riittäneet Bundesliigan parhaan pelaajan palkintoon
- Pokaalipeikko kasvaa Cristiano Ronaldolla – taas kävi kylmät finaalissa
- Tässä on Pep Guardiolan korvaaja Manchester Cityssä
- Harry Kanen maalit eivät riittäneet Bundesliigan parhaan pelaajan palkintoon
- Pokaalipeikko kasvaa Cristiano Ronaldolla – taas kävi kylmät finaalissa
- Melkoinen vastaanotto: Suomen uudet peliasut paljastivat ruman totuuden
- FIFA poistui Kiinasta tappio niskassaan
- Pornotähdeltä härski lupaus PSG-vahdille – totuus tuli vaimon suusta
- Virallista: Robert Lewandowski jättää Barcelonan
- Nyt se on totta: Manuel Neuer, 40, palaa maajoukkueeseen MM-kisoihin
- Elävän legendan taru jatkuu
- Huuhkajien Viljami Sinisalo mukana tekemässä Skotlannin ennätystä