Yle: MYPA karsinut kulujaan jo 200 000 eurolla

© Kuva: Juha Tamminen

MYPA janoaa kovasti paikkaa vielä ensi kauden Veikkausliigasta. Tämä tavoite mielessä seura on karsinut kuluja.

Ylen mukaan parin viikon sisällä seura on muokannut budjettiaan ja kuluja on lähtenyt 200 000 euron edestä. MYPA ei ole vielä saanut liigalisenssiä kuluvalla kaudella, ja perinteikkään seuran ensi kauden kohtaloa ratkeaa lopullisesti 8. tammikuuta.

– Jos saamme kielteisen päätöksen, niin heillä (Palloliitto) on aikamoinen selittäminen. Silloin pitäisi avata sitä, miksi joku toinen seura on saanut lisenssin hieman huonommilla lähtökohdilla. Suunnitelmamme on toteuttamiskelpoinen, sanoo MYPAn hallituksen puheenjohtaja Matti Tiihonen Ylen mukaan.

Seura on säästänyt muun muassa luopumalla pelaajien vuokrien maksusta. Lisärahaa ovat tuoneet seuran apuun rientäneet paikalliset yritykset ja yksityishenkilöt.

Lue alkuperäinen juttu täältä.

» Katso Veikkausliigan kaikki ottelut suorana Ruudusta!

Edellinen artikkeliTPS-ikoni ensi kertaa verivihollisen nutussa keskiviikkona
Seuraava artikkeliManchester City sorvaamassa taas yhdelle luottomiehelle jatkosopimusta