Entinen Huuhkaja-vahti nousi sankariksi – ”Pistää asiat perspektiiviin”
Kuva: Juha Tamminen
Suomalaisvahti Otto Fredrikson palasi pääsarjatasolle monen vuoden tauon jälkeen sunnuntai-iltana.
Paluu ei olisi voinut olla näyttävämpi, sillä Fredrikson torjui 2-1-vierasvoiton Oddista Norjan liigassa. Entinen Huuhkaja-veskari oli tärkeässä roolissaan pelastaen esimerkiksi näyttävästi Vålerenga IF:n takaiskulta aivan ottelun loppuvaiheilla.
Fredrikson on ollut seurassa hätälainalla kolmostason Kongsvinger IL:n riveistä tiistaista lähtien. Aivan parhaimmista lähtökohdista Fredrikson ei peliin päässyt, sillä harjoituksia Vålerengan kanssa oli takana vasta kolme ja edellisestä liigastaistostakin on kulunut reilu kolme vuotta.
– Olen selvinnyt todella vaikeasta loukkaantumisesta, ja olen iloinen, että voin taas pelata jalkapalloa ammattilaisena, Fredrikson kertoi pelin jälkeen Norjan yleisradioyhtiö NRK:lle.
Fredrikson loukkasi polvensa toukokuussa 2012. Tuolloin Fredrikson oli venäläisseura Spartak Nalchikin ykkösvahti ja Huuhkajien veskarieliittiä. Sittemmin pelaamattomuutta kertyi pari vuotta, kunnes vasta viime syksynä Fredrikson sai otteluita allaan Norjan kolmostasolla.
– Se pistää asiat perspektiiviin, kun ei tiedä, voiko uraansa jatkaa, Fredrikson pohti loukkaantumistaan haluamatta kuitenkin sen enempää palata enää asiaan.
Vålerengan luotsi Kjetil Rekdal oli myös tyytyväinen suomalaisen esitykseen. Yllättynyt hän ei sano olleensa, sillä onhan Fredrikson pelannut kovalla tasolla aiemminkin.
LUE MYÖS:
- Palloliitto: Miesten Suomen Cupin finaalia ei keskeytetty sairauskohtausten takia
- Opettaja vaihtoi karttakepin OnlyFansiin ja jalkapalloon – yksi piirre ulkonäössä kiinnitti huomion
- 16-vuotias keskikenttäpelaaja loisti Mestarien liigassa – asiantuntijalta hurja vertaus
- Melkoinen veto: 14-vuotias poika debytoi Ykkösliigassa
- Vanhemmat miehet vikittelevät Maddieta, 17, ja Addisonia, 16, kyseenalaisilla kommenteilla – ”Prinsessani”
- Kroaattipelaaja keksi täysin uuden tavan huijata vastustajaa
- MM-kisatähti kiistää kidnappausväitteet
- Romano: Tässä on Philippe Coutinhon uusi seura
- Virallista: Tässä on James Rodríguezin uusi seura
- Sydney Sweeney kuvattiin alasti jalkapallon kanssa – tämä näky valtasi somen
- Virallista: Tässä on James Rodríguezin uusi seura
- Kroaattipelaaja keksi täysin uuden tavan huijata vastustajaa
- Vanhemmat miehet vikittelevät Maddieta, 17, ja Addisonia, 16, kyseenalaisilla kommenteilla – ”Prinsessani”
- Maailmalla taivastellaan 18-vuotiaan hyökkääjän tilastoja: ”Todella mielenkiintoista”
- No nyt: Cristiano Ronaldo ja Al-Nassr saavuttivat ikivanhan maailmanennätyksen
- Glen Kamara aloittanut kauden vahvasti – sivusto paljastaa positiivisen trendin
- Tähtitoimittaja on nähnyt tarpeeksi – kova väite Cristiano Ronaldosta
- Sydney Sweeney kuvattiin alasti jalkapallon kanssa – tämä näky valtasi somen
- Romano: Tässä on Philippe Coutinhon uusi seura
- MM-kisatähti kiistää kidnappausväitteet