Sky Sports uutisoi, että Liverpool on valmis maksamaan 32,5 miljoonaa puntaa (noin 47 miljoonaa euroa) Aston Villan Christian Bentekestä.

Tuo summa on belgialaishyökkääjän sopimuksessa oleva ulosostohinta. Aiemmin tällä viikolla huhuiltiin, että Liverpool haluaisi neuvotella vielä hintaa alemmas. Nyt seuran väitetään kuitenkin taipuneen.

Liverpool sai juuri 49 miljoonaa puntaa myytyään Raheem Sterlingin Manchester Cityyn. Sen on jo pitkään uskottu tavoittelevan keskushyökkääjää, sillä viime kauden kärjistä sekä Mario Balotelli, Fabio Borini että Rickie Lambert osoittautuivat riittämättömiksi.

24-vuotias Benteke teki viime kaudella Valioliigassa 29 ottelussa 13 maalia. Kolmen viime kauden aikana mies on onnistunut tekemään Englannin pääsarjassa yhteensä 42 maalia.